Gå til navigation | Gå til Sideindhold

Ringkøbing-Skjern Kommune

Byrådet

Byrådet i Ringkøbing-Skjern Kommune

Ringkøbing-Skjern Byråd består af i alt 29 folkevalgte medlemmer. Iver Enevoldsen (V) er borgmester. Den politiske sammensætning er:

  • Venstre (V) - 14 medlemmer
  • Socialdemokraterne (A) - 6 medlemmer
  • Socialistisk Folkeparti (F) - 3 medlemmer
  • Dansk Folkeparti (O) - 2 medlemmer
  • Kristendemokraterne (K) - 3 medlemmer
  • Fjordlisten (J) - 1 medlem

 

Iver Enevoldsen (V)
Nørregade 70
6960 Hvide Sande
Telefon 9731 1406 og 2147 3865
Mail iver.enevoldsen@rksk.dk

Jakob Agerbo (V)
Oldager Alle 25
6900 Skjern
Telefon 2963 6366
Mail Jakob.agerbo@rksk.dk

Søren Elbæk (A)
Knivsbækvej 13
6920 Videbæk
Telefon 4031 6640
Mail selbaek@rksk.dk

Lennart Qvist (V)
Fjordbrinken 10
6950 Ringkøbing
Telefon 2447 9589
Mail lennart.qvist@rksk.dk

Kristian Andersen (K)
Vardevej 68
6880 Tarm
Telefon 9737 1610 og 4062 1151
Mail kristian.andersen@rksk.dk

Bent Brodersen (V)
Chr. Husteds Vej 10
6950 Ringkøbing
Telefon 9732 3151 og 2963 5982
Mail bent.brodersen@rksk.dk

Hans Østergaard (V)
Ådraget 1
6971 Spjald 
Telefon 2030 6710
Mail hans.ostergaard@rksk.dk 

Karsten Sørensen (A)
Aadalsvej 27, Vorgod
6920 Videbæk
Telefon 9717 5675 og 2134 0750 
Mail karsten.b.sorensen@rksk.dk

Pia Vestergaard (F)
Langelandsgade 77
6950 Ringkøbing
Telefon 9732 1911 og 2367 7574
Mail pia.vestergaard@rksk.dk

Kristian Bøgsted (O)
Konvalvej 19
6950 Ringkøbing
Telefon 2422 5871
Mail kristian.bogsted@rksk.dk  

Jens Erik Damgaard (K)
Tjørnevej 11
6950 Ringkøbing
Telefon 9732 5752 og 4097 5752
Mail jens.erik.damgaard@rksk.dk

Erik Viborg (V)
Bakkedraget 4
6940 Lem
Telefon 2969 1985
Mail erik.viborg@rksk.dk  

Bjarne Svendsen (V)
Tinghøjvej 2
Fjelstervang
6920 Videbæk 
Telefon 2068 3288
Mail bjarne.svendsen@rksk.dk

Trine Ørskov (A)
Drosselvej 2
6900 Skjern
Telefon 2031 4804
Mail trine.orskov@rksk.dk

Ole Kamp (V)
Opstrupvej 6, Stadil
6980 Tim
Telefon 9733 1424 og 2963 3791
Mail ole.kamp@rksk.dk

Ole Nyholm Knudsen (V)
Arnborgvej 35
Borris
6900 Skjern
Telefon 4087 0553
Mail ole.knudsen@rksk.dk

Jan Holm Rasmussen (J)
Hjejlevej 3
6020 Videbæk
Telefon 2092 1287
Mail jan.rasmussen@rksk.dk

John G. Christensen (A)
Tromsøvej 26
6950 Ringkøbing
Telefon 2947 0029
Mail John.g.christensen@rksk.dk

Gitte Kjeldsen (V)
Tranmose 2, Velling
6950 Ringkøbing
Telefon 9732 3563 og 2070 7098
Mail gitte.kjeldsen@rksk.dk

Niels Rasmussen (F)
Svinget 8
6880 Tarm
Telefon 2140 1333
Mail niels.rasmussen@rksk.dk

Erling Gaasdal (V)
Tyttebærvej 26
6920 Videbæk
Telefon 42342960
Mail erling.gaasdal@rksk.dk

Bente Kronborg Holst Flensted (O)
Ringkøbingvej 30, Opsund
6920 Videbæk
Telefon 22 44 57 51
Mail bente.kronborg@rksk.dk

Hanne Simonsen (K)
Bandsbølvej 41
6893 Hemmet
Telefon 2928 1957
Mail Hanne.simonsen@rksk.dk

Linda Nielsen (A)
Irisallé 20
6920 Videbæk
Telefon 2174 8273
Mail linda.nielsen@rksk.dk

Kristian Ahle (V)
Egerisvej 13, Faster
6900 Skjern
Telefon 9736 4374 og 2175 4374
Mail kristian.ahle@rksk.dk

Claus Byskov(V)
Videvangsvej 15
6920 Videbæk
Telefon 2440 6455
Mail claus.byskov@rksk.dk

Tine Korsholm (V)
Nordmarken 8, Højmark
6940 Lem St.
Telefon 9734 3228 og 2968 3238
Mail tine.korsholm@rksk.dk

Helle Stærk Olesen (A)
Klostervænget 9
6900 Skjern
Telefon 9735 2901 og 2281 3965
Mail helle.s.olesen@rksk.dk

Peder Sørensen (F)
Heboltoft 27
6950 Ringkøbing
Telefon  2362 4622
Mail p.sorensen@rksk.dk

Der er i alt 29 medlemmer af Byrådet i Ringkøbing-Skjern Kommune.

Her kan du henvende dig

Politisk Administrativt Sekretariat
Rådhuset
Ved Fjorden 6
6950 Ringkøbing

Telefon 9974 2424
Send en mail

Følg med i radioen

Alle byrådsmøder bliver sendt live i radioen. Radio Ringkøbing og Radio Ådalen står bag udsendelserne.

Radio Ringkøbings frekvenser

Radio Ådalens frekvenser

Her kan du henvende dig

Jura & Udbud
Rådhuset
Ved Fjorden 6
6950 Ringkøbing
Telefon 9974 2424

Sidst redigeret . Sideansvarlig: Conny Høy - lokalredaktør viden og strategi