
Ringkøbing-Skjern Museum er ikke et men 11 forskellige museer og besøgssteder i kommunen. Museet er et økomuseum, der bevarer lokale bygninger, monumenter og seværdigheder med respekt for den oprindelige sammenhæng. Hele museet bindes sammen af et omfattende stisystem med masser af oplevelser og aktiviteter.
Foruden Ringkøbing-Skjern Museum findes der også andre selvstændige museer, som Fiskeriets Hus i Hvide Sande, Hoven Kvindehøjskole, Videbækegnens Museum, Flymuseet i Stauning med flere.
Lokalhistoriske Arkiver
De 27 Lokalhistoriske Arkiver i kommunen indsamler og bevarer mængder af historisk kildemateriale i form af protokoller og dokumenter fra egnens foreninger, virksomheder og enkeltpersoner.
Desuden samler arkiverne billeder af byernes huse og gader fra skiftende perioder.
De Lokalhistoriske Arkiver sikrer at arkivalierne forbliver offentligt tilgængelige. Man kan dog bede om at få klausuler på de indleverede ting.
19 arkiver har valgt at benytte registreringsprogrammet Arkibas4. Dette betyder at alle indenfor den nærmeste årrække vil kunne finde lokalhistoriske oplysninger på internettet fra disse arkiver.
Sidst redigeret . Sideansvarlig: Gitte Fjord Damgaard - lokalredaktør Land, By og Kultur