Invitation til valgcafé

Tirsdag den 18. november skal vi alle i stemmeboksen. Det er nemlig dagen, hvor byrådet for de næste fire år skal vælges. Man kan stemme på sit valgsted fra klokken 8 til klokken 20 – og derefter begynder optællingen, hvor man kan se fordelingen af de 29 mandater i det nye byråd.
Hvis man har lyst til at følge afgørelsen helt tæt på, er der god mulighed for det.
Ringkøbing-Skjern Kommune inviterer nemlig alle til stor valgfest i ROFI den 18. november klokken 20. Valgcafeen er åben, indtil stemmerne er talt op, og det nye byråd kan præsenteres på scenen.
Indtil stemmerne er talt op, foregår der en masse aktiviteter i hallen. På den store scene er der musikalske indslag, der er talks med nye vælgere, med afgående borgmester Hans Østergaard, politiske kandidater og meget mere. På storskærm kan man samtidig følge valgresultaterne efterhånden som de tikker ind.
En række medier har meldt deres ankomst for at følge den spændende valgaften. Der er derfor masser af muligheder for at følge med i resultatet på netaviser, på tv og hvor du ellers henter dine nyheder.
Alle er velkomne i valgcafeen – og bare rolig; Man kan også følge med i aftenens landskamp, som bliver vist på storskærm i foyeren.
Tilmelding er ikke nødvendig.
Adresse: ROFI-centret, Kirkevej 26, Ringkøbing
Tidspunkt: Valgcafeen åbner klokken 20 og holder åbent, indtil det nye byråd kan præsenteres.
- 6. oktober 2025
Kandidatlister til kommunalvalget 2025 er offentliggjort - 13. oktober 2025
Nu kommer Hvide Sandes nye ’forbindelse mellem hav og fjord’ i udbud - 2. oktober 2025
Dosispakket medicin giver større sikkerhed for borgere i Ringkøbing-Skjern Kommune - 7. oktober 2025
Ringkøbing Svømmehal lukker i uge 44 - 16. oktober 2025
Det nære nærvær giver livskvalitet til Jens Jørgen og Niculina - 9. oktober 2025
1.600 lodsejere får nu brev fra Den Lokale Trepart