15. januar 2026

Oprensning af havnebassin vil give støj og tung trafik i Ringkøbing

Havnepladsen, Ringkøbing Havn

Kommunen oprenser havnebassinet i Gammel Havn i Ringkøbing den 2.-20. februar – og forventer, at der vil være lidt støj. Samtidig vil havnepladsen blive spærret af.

Fordærvet tang og sand har gennem årene lagt sig på bunden af havnebassinet i Ringkøbings Gammel Havn, og mange steder i havnebassinet er der ikke længere de 2,5 meters dybde, som er nødvendig.

Derfor tager kommunen i begyndelsen af februar fat på arbejdet med at oprense havnebassinet – og det bliver et arbejde, der kan komme til at påvirke de nærmeste naboer.

- Fra den 2. februar og frem til den 20. februar vil der være lidt støj døgnet rundt, fordi entreprenøren, som foretager arbejdet, er nødt til at have en kompressor kørende på havnen 24/7, fortæller havnefoged Michael Olsen.

Han peger på, at der i hele perioden også vil være en del tung trafik til og fra Havnepladsen på hverdage i tidsrummet fra kl. 7.00 til kl. 18.00. Samtidig vil havnepladsen mellem Restaurant Peking og Havnehuset være spærret af.

Entreprenøren, der foretager oprensningen, vil grave sedimentet op fra havnebunden fra en pram, som derefter lægger til kaj ved Havnepladsen i Gammel Havn, hvor sedimentet læsses over i buffercontainere.

- Transporten fra buffercontainerne til deponiet i Esbjerg kommer til at foregå med henholdsvis tankvogne og lastbiler med væsketætte containere, forklarer Karsten Højgaard Larsen, der er ingeniør i kommunens Vej- og Parkafdeling under Land, By og Kultur.

Samtidig vil der blive lagt et boblegardin ud på bunden ved indsejlingen til havnebassinet. Det er en slange med huller, som der pumpes luft igennem. Boblerne sikrer, at det sediment, der bliver hvirvlet op i forbindelse med oprensningen, bliver i havnebassinet.

Karsten Højgaard Larsen tilføjer, at de fleste af de prøver, kommunen har taget af sedimentet på havnebassinets bund, viser et indhold af kobber og TBT, der er over grænseværdierne. Det stammer typisk fra skibenes bundmaling – og er årsagen til, at alt det sediment, der graves op fra havnebassinet, vil blive kørt til en virksomhed i Esbjerg for at blive renset.

For at genere den øvrige trafik mindst muligt vil lastbilerne køre ad Herningvej ind og ud af Ringkøbing, men vil dog være nødt til at fylde på de smalle gader på vej fra Havnepladsen via Ved Fjorden og Museumspladen til Herningvej.

Havnepladsen, Ringkøbing Havn