Dagsorden: 12. maj 2026 kl. 13:00
Deltagere
- Lennart Qvist
- Lone Andersen
- Jens Jensen
- Søren Møller Christensen
- Carsten Bjerg
Dagsorden
- Godkendelse af dagsorden
- Virksomhedsbesøg
- Introduktion til Digital Transformation Lab (DTL)
- Introduktion til Manufacturing Academy of Denmark (MADE)
- Introduktion til Videnpolitikken 2023-2027
- Sponsoraftaler 2026-2027
- Budgetopfølgning pr. 30. april 2026
- Budgetlægning 2027 - 2030 for Erhverv- og beskæftigelsesudvalgets områder
- Evaluering af møderne i Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget
- Gensidig orientering
- Resultatopfølgning 2026 til orientering
- Program for temamøde om beskæftigelsesreformen den 28. maj 2026
- Underskriftsside
Kopier link til punktet - Print
2 : Virksomhedsbesøg
Sagsnr:
SagsfremstillingUdvalget besøger Digital Transformation Lab på Innovest, hvor lab manager Jakob Lemming holder et oplæg.
Om Digital Transformation Lab:
Digital Transformation Lab (DTL) er et forsknings- og demonstrationslaboratorium placeret på Innovest i Skjern. Laboratoriet er etableret som et samarbejde mellem Ringkøbing-Skjern Kommune, Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd, Aarhus Universitet og en række lokale industrivirksomheder, herunder bl.a. HydraSpecma, Landia, Millpart, Velux og Vestas.
Formålet med DTL er at skabe et miljø, hvor forskningsbaseret viden og praktisk erfaring fra virksomheder kan mødes. Laboratoriet skal bidrage til udvikling af nye løsninger inden for produktion og produktudvikling ved brug af digitalisering, nye materialer og produktionsteknologier.
DTL fungerer samtidig som et bindeled mellem Aarhus Universitet og det lokale erhvervsliv. Her kan virksomheder samarbejde med forskere og studerende om konkrete udviklingsprojekter, f.eks. optimering af produktionsprocesser, automatisering eller anvendelse af digitale værktøjer.
Et centralt arbejdsområde i DTL er anvendelsen af såkaldte “digitale tvillinger”. Det er digitale modeller af produkter eller produktionsprocesser, der gør det muligt at simulere, teste og videreudvikle løsninger uden nødvendigvis at fremstille fysiske prototyper. Derudover arbejdes der med teknologier som robotteknologi, dataanalyse, virtual reality og automatisering i industrielle sammenhænge.
Laboratoriet er en del af en større indsats for at styrke samarbejdet mellem uddannelsesinstitutioner og erhvervsliv i Ringkøbing-Skjern Kommune. Formålet er blandt andet at sikre adgang til ny viden og teknologi samt understøtte udvikling og innovation i lokale virksomheder.
BilagIngen bilag.
Kopier link til punktet - Print
3 : Introduktion til Digital Transformation Lab (DTL)
Sagsnr: 26-008840
SagsfremstillingIntroduktion til Digital Transformation Lab
Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget bliver på dette møde introduceret til Digital Transformation Lab (DTL), hvor Lab Manager Jakob Lemming vil give en præsentation af DTL.
Digital Transformation Lab
Formålet med DTL er via forskning at understøtte digital udvikling og modning af produkter og fremstillingsprocesser især rettet mod små og mellemstore virksomheder. DTL åbnede i 2021 en fysisk og digital forsknings- og demonstrationsfacilitet på Innovest, og er med til at bringe forskere og forskning tættere på virksomhederne, hvor nye idéer og metoder møder virksomhedernes faktiske behov.
DTL har sit udgangspunkt i arbejdet med digitale tvillinger, hvilket er teknologier, der forbinder den fysiske og digitale verden for at skabe bedre beslutninger, effektivitet og bæredygtighed.
DTL er blevet skabt i et tæt samarbejde mellem Ringkøbing-Skjern Kommune, Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd og Aarhus Universitet og skal være med til at sikre, at lokale virksomheder er med forrest, når den digitale verden integreres med den fysiske produktion.
Ringkøbing-Skjern Kommune har indgået en samarbejdsaftale med Aarhus Universitet vedrørende DTL. Samarbejdsaftalen omfatter bl.a. tilbud til lokale virksomheder om besøg fra DTL med henblik på at afdække innovations- og optimeringspotentiale i virksomhederne, workshops med fokus på udvikling af forskningsprojekter til gavn for industrien samt fokus på rekruttering gennem en tættere kontakt til studerende, Ph.d.er og postdocs.
DTL har en styregruppe bestående af Ringkøbing-Skjern Kommune, Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd, Aarhus Universitet samt aktuelt virksomhederne Vestas, Velux, Landia, HydraSpecma og Runi.
Lovgrundlag og juridisk vurdering
Ingen bemærkninger.
Økonomi
Ringkøbing-Skjern Kommune er medlem af DTL og bevilgede i alt 12.830.000 kr. i perioden fra 2021 til sommeren 2024, og i samme opstartsperiode blev yderligere 3.000.000 kr. finansieret af fem lokale virksomheder fordelt over tre år.
Ringkøbing-Skjern Kommune har årligt betalt 300.000 kr. i henholdsvis 2025 og 2026 for sit medlemskab af DTL.
Effektvurdering
DTL har været med til at skabe øget samspil mellem lokale virksomheder, forskningsmiljøer og kommunen, og der er allerede blevet skabt konkrete projekter og samarbejder, som peger ind i varig effekt og fremtidig vækst.
Den fysiske placering på Innovest fremmer ligeledes samarbejdet mellem DTL, MADE og Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd, hvilket har resulteret i øget aktivitet og en mere målrettet indsats over for kommunens produktionsvirksomheder.
Indstilling
Administrationen indstiller, at Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget orienterer sig i denne sag.
Lovgrundlag og juridisk vurdering
Ingen bemærkninger.
ØkonomiI opstarten af DTL bevilgede Ringkøbing-Skjern Kommune 12.830.000 kr. i perioden fra 2021 til sommeren 2024 og i opstartsperioden blev yderligere 3.000.000 kr. finansieret af fem lokale virksomheder fordelt over tre år.
Driften af DTL er finansieret af medlemmer, og der er forskellige medlemsmodeller:
- Basic Membership (10.000 kr.)
- Membership 1 (50.000 kr. for SMV’er / 100.000 kr. for større virksomheder)
- Membership 2 (100.000 kr. for SMV’er / 200.000 kr. for større virksomheder)
- Founding Fathers Membership (150.000 kr. for SMV’er / 300.000 kr. for større virksomheder)
Ringkøbing-Skjern Kommune betaler derfor 300.000 kr. i henholdsvis 2025 og 2026 for sit Founding Fathers medlemskab, da kommunen er en af grundlæggerne af DTL.
EffektvurderingDTL har været med til at skabe øget samspil mellem lokale virksomheder, forskningsmiljøer og kommunen, og der er allerede blevet skabt konkrete projekter og samarbejder, som peger ind i varig effekt og fremtidig vækst.
Den fysiske placering på Innovest fremmer ligeledes samarbejdet mellem DTL, MADE og Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd, hvilket har resulteret i øget aktivitet og en mere målrettet indsats over for kommunens produktionsvirksomheder.
IndstillingAdministrationen indstiller, at Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget tager orienteringen til efterretning.
BilagIngen bilag.
Kopier link til punktet - Print
4 : Introduktion til Manufacturing Academy of Denmark (MADE)
Sagsnr: 26-008926
SagsfremstillingErhvervs- og Beskæftigelsesudvalget bliver på dette møde introduceret til Manufacturing Academy of Denmark (MADE), hvor chefkonsulent Preben Dahl Johansen vil give en præsentation af MADE.
Manufacturing Academy of Denmark
I 2014 gik en række danske fonde, foreninger, virksomheder og vidensinstitutioner sammen om at skabe MADE, der er udpeget som Danmarks produktionsklynge. I det danske erhvervsfremmesystem er der udpeget 11 nationale klynger indenfor danske styrkepositioner på erhvervsområdet, herunder produktionsklyngen MADE.
MADE har til formål at styrke produktionsvirksomheders konkurrenceevne gennem forskning, innovation og uddannelse og er en non-profit forening bestående af virksomheder, uddannelses- og vidensinstitutioner samt Godkendte Teknologiske Serviceinstitutter (GTS-institutter).
MADEs produktionseksperter yder rådgivning til produktionsvirksomheder og klyngen har siden 2023 været repræsenteret i Ringkøbing-Skjern Kommune med et lokalt kontor i Innovest. I samarbejde med Ringkøbing-Skjern Kommune og Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd arbejder MADE lokalt for at fremme innovation og teknologisk udvikling i kommunens produktionsvirksomheder f.eks. gennem udvikling af innovationsprojekter, workshops og produktionstjek i virksomhederne.
I perioden fra 2023-2025 har MADE haft fokus på at få etableret kontakt til mange produktionsvirksomheder i kommunen.
I maj 2025 blev der indgået en ny 4-årig samarbejdsaftale med MADE, der således fortsat vil have et lokal kontor i Ringkøbing-Skjern Kommune. Aftalen er gældende fra april 2026, hvor det eksisterende aftale udløb.
Lovgrundlag og juridisk vurderingIngen bemærkninger.
ØkonomiErhverv-, Klima- og Arbejdsmarkedsudvalget godkendte på et møde den 23. juni 2025 at give et tilskud til MADE på 300.000 kr. årligt i perioden 2026-2030 finansieret fra Vækstpuljen for Erhverv og Arbejdskraft.
Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd bidrager ligeledes med 100.000 kr. årligt til MADE i perioden 2026-2030, hvilket de også har gjort i både 2024 og 2025.
Ringkøbing-Skjern Kommune har derudover bidraget med støtte til MADE på hhv. 400.000 kr. i 2023 samt 300.000 kr. i både 2024 og 2025 gennem finansiering fra Vækstpuljen for Erhverv og Arbejdskraft.
EffektvurderingI perioden 2026-2030 vil MADE særligt arbejde for at afhjælpe mangel på arbejdskraft gennem nye teknologiske løsninger, kompetenceudvikling, netværksaktiviteter, virksomhedsbesøg, faglige indlæg og styrket samarbejde med DTL og Erhvervsrådet.
Der er fastlagt følgende aktiviteter for 2026:
- Der gennemføres 5 produktionstjek med fokus på konkrete anbefalinger til den enkelte virksomhed.
- Der bliver startet et lokalt netværk for produktionsteknologer eller lignende
- Der gennemføres 1-2 åbne virksomhedsbesøg (MADE arrangement).
- Der gennemføres 1-2 fælles arrangementer med Ringkøbing Skjern Erhvervsråd årligt – fx et i relation til Ringkøbing Skjern Erhvervsråds business brunch eventuelt afholdt som et virksomhedsbesøg.
- Opstart af minimum et studieprojekt med en uddannelsesinstitution og en lokal virksomhed.
- I samarbejde med Ringkøbing Skjern Erhvervsråd faciliterer MADE en dialogrunde med 15-20 virksomheder i området som kan give input til faglige temaer og aktiviteter de gerne ser at MADE bringer til området. På baggrund af input herfra fastlægges KPI’er og indsatser for årene 2027-2029.
Aktiviteter og KPI'er for perioden 2027-2029 vil blive fastlagt årligt med et forventet fokus på arbejdskraftdagsordenen f.eks. via automatisering, oplæring og træning af nye medarbejdere, netværk mv.
MADE's tilstedeværelse i Skjern gør det lettere for små- og mellemstore produktionsvirksomheder i kommunen at engagere sig i klyngens aktiviteter, hvilket styrker virksomhedernes innovationsevne, teknologiske udvikling og konkurrencekraft.
Den fysiske placering på Innovest fremmer ligeledes samarbejdet mellem MADE, Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd og Digital Transformation Lab (DTL), hvilket har resulteret i øget aktivitet og en mere målrettet indsats over for kommunens produktionsvirksomheder.
IndstillingAdministrationen indstiller, at Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget tager orienteringen til efterretning.
BilagIngen bilag.
Kopier link til punktet - Print
5 : Introduktion til Videnpolitikken 2023-2027
Sagsnr: 26-008832
SagsfremstillingErhvervs- og Beskæftigelsesudvalget orienteres om Videnpolitikken 2023–2027, som udgør den strategiske ramme for kommunens arbejde med at sikre, at borgere og arbejdsstyrke udvikler de rette kompetencer til et arbejdsmarked i bevægelse. Videnpolitikken sætter retning for kommunens indsats i forhold til kompetenceudvikling, uddannelse og videntilførsel til virksomheder.
Kompetenceudfordringerne er komplekse og påvirkes af en række faktorer herunder demografisk udvikling, ændrede kompetencebehov, teknologisk udvikling og mobilitet. Samtidig oplever virksomhederne mangel på kvalificeret arbejdskraft. Udfordringerne kan ikke løses gennem én enkelt indsats, men kræver samspil mellem flere politikområder og aktører.
Videnpolitikken 2023–2027 og den tilhørende handlingsplan 2025–2027 fremgår af bilag 1.
Vision og formål
Videnpolitikkens vision er, at borgere og arbejdsstyrke i Ringkøbing-Skjern Kommune udvikler de rette kompetencer til et arbejdsmarked i bevægelse.
Formålet er at sikre rettidig kompetenceudvikling og bidrage til, at virksomhederne har adgang til de kompetencer, de efterspørger, gennem en sammenhængende indsats på et område præget af foranderlige vilkår.
Mål og indsatsområder
Videnpolitikken arbejder med fire overordnede målsætninger:
- Højne arbejdsstyrkens kompetenceniveau til et arbejdsmarked i forandring
- Flere unge skal i uddannelse eller job
- Unge skal have gode uddannelsesmuligheder i kommunen
- Understøtte videntilførsel til virksomheder
Målsætningerne omsættes gennem indsatser og samarbejder på tværs af kommune, uddannelsesinstitutioner og erhvervsliv.
Eksempler på konkrete indsatser
Videnpolitikken udmøntes gennem konkrete indsatser og samarbejdsfora. Her følger eksempler på centrale indsatser.
- KUBE er en koordineret indsats mellem kommune, uddannelsesinstitutioner og erhvervsliv med fokus på kompetenceudvikling og strategisk uddannelsesplanlægning.
- Den Kommunale Ungeindsats (KUI) og Ungecenter Ringkøbing-Skjern arbejder med vejledning og indsatser for unge med henblik på uddannelse og beskæftigelse.
- Digital Transformation Lab (DTL) er et samarbejde, hvor virksomheder og vidensinstitutioner arbejder med anvendelse af ny teknologi og kompetenceudvikling i erhvervslivet.
Det videre arbejde
Videnpolitikken implementeres løbende gennem konkrete indsatser og samarbejder. Der følges op på mål og indsatser, og Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget orienteres årligt i forbindelse med politikopfølgningen.
Ingen bemærkninger.
ØkonomiIngen bemærkninger.
EffektvurderingIngen bemærkninger.
IndstillingAdministrationen indstiller, at Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget tager orienteringen om Videnpolitikken 2023–2027 til efterretning.
BilagKopier link til punktet - Print
6 : Sponsoraftaler 2026-2027
Sagsnr: 26-009015
SagsfremstillingErhvervs- og Beskæftigelsesudvalget skal tage stilling til, om de eksisterende sponsoraftaler med kommunens fire væsentligste elitesportsklubber skal fortsætte i sæsonen 2026-2027, og i givet fald med hvilke beløb.
Kommunen har i en årrække haft sponsoraftaler med:
- Ringkøbing Håndbold
- Skjern Håndbold
- Ringkøbing Fodbold
- Rækker Mølle Håndbold
Aftalerne har til formål at markedsføre Ringkøbing-Skjern Kommune og Naturens Rige gennem klubbernes synlighed lokalt, regionalt og nationalt. Kommunens logo og profilering indgår blandt andet på spillertøj, paradedragter og øvrige synlighedsflader i forbindelse med kampe og arrangementer.
I sæsonen 2025-2026 modtog klubberne følgende sponsorbeløb (alle beløbene er ekskl. moms):
- Ringkøbing Håndbold, 421.000 kr.
- Skjern Håndbold, 1.039.000 kr.
- Ringkøbing IF, 169.000 kr.
- Rækker Mølle Håndbold, 169.000 kr.
For den kommende sæson har kommunen modtaget følgende ansøgninger om sponsorstøtte (ekskl. moms):
- Ringkøbing Håndbold, 432.000 kr.
- Skjern Håndbold, 1.039.000 kr.
- Ringkøbing IF, 169.000 kr.
- Rækker Mølle Håndbold, 200.000 kr.
Udvalget skal drøfte, om sponsoraftalerne skal videreføres i den kommende sæson, og om beløbene skal fastholdes, ændres eller eventuelt prisreguleres.
Klubbernes sportslige niveau og synlighed
Skjern Håndbold spiller i den bedste herreliga. I sæsonen 2025-2026 sluttede holdet som nr. 5 i grundspillet med 29 point og kvalificerede sig dermed til slutspillet. Det fastholder Skjern Håndbolds position som kommunens mest synlige elitehold på nationalt niveau.
Ringkøbing Håndbold spiller i den bedste kvindeliga. Holdet sluttede grundspillet som nr. 11 og spiller efterfølgende i nedrykningsspillet, hvor holdet aktuelt ligger nr. 2 i puljen. Klubben er dermed fortsat kommunens højest rangerende hold inden for damehåndbold.
Rækker Mølle Håndbold spiller i 1. division herrer. Holdet sluttede sæsonen 2025-2026 som nr. 8 i grundspillet med 22 point og har dermed fastholdt sin placering i den næstbedste række. Klubben indgår samtidig i talentsamarbejdet på håndboldområdet sammen med Skjern Håndbold og Ringkøbing Håndbold. Samarbejdet omfatter nu både drenge-/herrehåndbold og pige-/damehåndbold og giver talenter fra området bedre muligheder for at udvikle sig i klubber i Ringkøbing-Skjern Kommune.
Ringkøbing IF spiller i Danmarksserien. Holdet ligger aktuelt nr. 5 i kvalifikationsspillet, pulje 2, med 22 point efter 21 kampe. Ringkøbing IF er dermed fortsat kommunens højest rangerende herrefodboldhold.
Skjern Håndbold har stor national synlighed gennem deltagelse i den øverste herreliga og gennem tv-dækning af kampe. Ringkøbing Håndbold bidrager med synlighed i kvindernes øverste liga. Ringkøbing Fodbold og Rækker Mølle Håndbold bidrager med lokal og regional profilering samt talentudvikling.
Lovgrundlag og juridisk vurderingKommunen kan efter kommunalfuldmagtsreglerne markedsføre sig selv. Det kan for eksempel ske ved at indgå gensidigt bebyrdende sponsoraftaler med professionelle sportsklubber.
Det er et krav, at der er tale om en gensidigt bebyrdende aftale mellem klubben og kommunen. Kommunen må højst betale markedsprisen for den reklameværdi, kommunen modtager. Der må derfor ikke være tale om skjult støtte til professionelle sportsklubber.
Kommunens køb af reklame til brug for promovering af kommunen må desuden ikke stå i åbenbart misforhold til formålet.
ØkonomiDer er i 2026 afsat 1.999.000 kr. til sponsorater. Derudover er der overført 979.000 kr. fra tidligere år.
I 2025 udgjorde det samlede forbrug på sponsorpuljen 1.966.000 kr., hvoraf 1.798.000 kr. gik til sponsoraftaler til de fire klubber.
De fire klubber har gennem de sidste år og frem til 2024 fået et uændret tilskudsbeløb, som ikke har været prisreguleret. I 2025 blev de tidligere bevilgede tilskudsbeløb prisreguleret til 2025-niveau. Hvis sidste års bevilling prisreguleres til 2026-niveau, vil de bevilgede beløb være følgende:
- Ringkøbing Håndbold 433.000 kr.
- Skjern Håndbold 1.069.000 kr.
- Ringkøbing Fodbold 174.000 kr.
- Rækker Mølle Håndbold 174.000 kr.
Effektvurdering
Sponsoraftalerne med de højest rangerende klubber inden for kvindehåndbold, herrehåndbold og herrefodbold indgår i kommunens Politik for Profilering og Bosætning.
Formålet er at øge det positive kendskab til Ringkøbing-Skjern Kommune blandt borgere uden for kommunen og at styrke den lokale stolthed over at bo i Naturens Rige.
Sponsoraftalerne bruges også aktivt til at skabe gode oplevelser på hjemmebane, blandt andet ved velkomstarrangementer for tilflyttere. Profilering- og bosætningsteamet vil fortsat bruge holdenes udekampe i studiebyerne som anledning til at samle medlemmerne i Klub Eksilvestjyder.
Talentsamarbejdet i håndbold omfatter nu Ringkøbing Håndbold, Skjern Håndbold og Rækker Mølle Håndbold. Samarbejdet styrker både pige-/damehåndbold og drenge-/herrehåndbold og giver de dygtigste talenter i området bedre muligheder for at udvikle sig lokalt.
Samarbejdet betyder blandt andet, at spillere fra Ringkøbing-Skjern Talentakademi får mulighed for at spille på højt niveau i kommunen. Det kan være med til at tilknytte de unge til området og mindske behovet for, at de søger til klubber uden for kommunen.
IndstillingAdministrationen indstiller, at Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget:
- Drøfter og beslutter, om sponsoraftalerne med Ringkøbing Håndbold, Skjern Håndbold, Ringkøbing Fodbold og Rækker Mølle Håndbold skal videreføres i sæsonen 2026-2027
- Beslutter, hvilke beløb der i givet fald skal afsættes til de enkelte klubber
- Beslutter, om beløbene skal fastholdes på 2025-niveau eller prisreguleres
Kopier link til punktet - Print
7 : Budgetopfølgning pr. 30. april 2026
Sagsnr: 25-021439
SagsfremstillingBudgetopfølgningen pr. 30. april 2026 viser et samlet merforbrug på 0,5 mio. kr. i Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget, hvor der var samme forventning ved den seneste opfølgning.
Udvikling, Erhverv og Turisme
Der er en forventning om et merforbrug på 0,5 mio. kr. for Udvikling, Erhverv og Turisme. Ved den seneste opfølgning var der samme forventning.
I nedenstående tabel fremgår tallene for forventningen til 2026.
Det forventede regnskab på de forskellige områder baserer sig på kendte og forventede udgifter i 2026. I relation hertil kan det nævnes, at i forhold til vækstpuljerne er 1,45 mio. kr. af det forventede regnskab administrativt disponeret.
Det forventede merforbrug finansieres af overførte midler fra tidligere år.
Beskæftigelse og Borgerservice
Der
forventes balance mellem budget og forbrug for Beskæftigelse og Borgerservice,
hvilket er i overensstemmelse med den seneste opfølgning. Dog er der ændrede
forventninger til regnskabsresultatet, som er beskrevet nedenfor.
Tilbud
til udlændinge
Der har været foretaget en analyse på hjemtagelse af grundtilskud for
arbejdstagere i Ringkøbing-Skjern Kommune. Analysen er foretaget for perioden
2022-2025. Dette forventes at medføre en større indtægt i 2026. En del af
beløbet - 7 mio. kr. - er for nuværende indarbejdet i budgetopfølgningen. Der
forventes en samlet vurdering af mulige merindtægter til mødet i august 2026.
Kontante
ydelser: Sygedagpenge
På sygedagpengeområdet er indregnet en forventet merudgift på netto 6 mio. kr.
Dette skyldes bl.a. et større antal fuldtidsborgere - et gennemsnit på 53
borgere - i de først fire måneder end forudsat. Dette betyder en merudgift på
netto 4 mio. kr.
Endvidere er indregnet en skønnet merudgift på netto 2 mio. kr., da reformen
medfører, at lønmodtagere ikke længere skal til samtale i Jobcentret, såfremt
lønmodtageren forventes raskmeldt inden for et halvt år. Denne ændring formodes at medføre en gennemsnitlig længere varighed på forløbene.
Ressourceforløb
og fleksjobordninger: Ledighedsydelse
Budgetforudsætningen for 2026 er 160 fuldtidsborgere på ledighedsydelse. Dette
forventes ikke at kunne holde. Der er indregnet et forventet netto merforbrug
på 3 mio. kr. Dette svarer til ændring med 17 fuldtidsborgere.
Kommunale
beskæftigelsesindsatser: Beskæftigelsesordninger
Der er indregnet en forventet mindre udgift på 2 mio. kr.
Beskæftigelse afholder en forsikringsudgift på de borgere, som deltager i et
tilbud. Der er sket en ændring i borgerantallet for beregningen af
udgiften.
Ingen bemærkninger.
ØkonomiIngen bemærkninger.
EffektvurderingIngen bemærkninger.
IndstillingAdministrationen indstiller til Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget, at budgetopfølgningen tages til efterretning.
BilagKopier link til punktet - Print
8 : Budgetlægning 2027 - 2030 for Erhverv- og beskæftigelsesudvalgets områder
Sagsnr: 25-022672
SagsfremstillingØkonomi- og Koordinationsudvalget godkendte på mødet den 2. februar 2026 budgetlægningsprocessen for 2027 - 2030.
De godkendte budgetrammer i budgetperioden for Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget er vist nedenfor. Beløbene er fortsat i 2026-priser:
Ved budgetlægningen for 2026 for Beskæftigelsesudvalget blev budgetrammerne fastsat ud fra en realvækst i nettoudgifterne på 10 mio. kr. årligt som følge af ændrede refusionsregler vedrørende førtidspension og fleksjob. Denne udvikling er videreført, dog med en nedjustering til 5 mio. kr. i rammen for 2030.
For områderne Erhverv, Udvikling og Turisme samt Beskæftigelse har administrationen ikke nye ønsker indenfor hverken drift eller anlæg.
For budgetperioden skal Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget drøfte:
- eventuelle nye tiltag (inkl. kompenserende finansieringsforslag). Forslag til nye tiltag skal prioriteres
- eventuelle anlægsprojekter
Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget drøftede punktet ovenfor på deres møde den 28. april 2026. Udvalget har ikke ønsker til nye tiltag eller anlægsprojekter, som skal videresendes til budgetkonferencen.
Lovgrundlag og juridisk vurderingIngen bemærkninger.
ØkonomiIngen bemærkninger.
EffektvurderingIngen bemærkninger.
IndstillingAdministrationen indstiller, at Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget ikke fremsætter ønsker om nye tiltag eller nye anlægsprojekter, som skal videresendes til budgetkonferencen.
BilagIngen bilag.
Kopier link til punktet - Print
9 : Evaluering af møderne i Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget
Sagsnr: 26-008954
SagsfremstillingFormålet med punktet er, at Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget drøfter rammerne for udvalgsmøderne med henblik på eventuelle justeringer.
Evalueringen kan blandt andet omfatte:
- arbejdsformen, rollefordelingen og samarbejdet - både på møderne og med administationen
- rammerne for møderne - herunder virksomhedsbesøg, mødernes længde, tidsdisponering m.v.
- emnerne på udvalgsmøderne - understøtter de udvalgets arbejde og politiske drøftelser
Herudover kan udvalget drøfte:
- ønsker til kommende emner, temaer, mødeformer etc.
- andre forhold, der har betydning for mødernes indhold og gennemførelse
Formålet er at sikre, at møderne understøtter udvalgets arbejde på en hensigtsmæssig og relevant måde.
Lovgrundlag og juridisk vurderingIngen bemærkninger.
ØkonomiIngen bemærkninger.
EffektvurderingIngen bemærkninger.
IndstillingAdministrationen indstiller, at Erhvervs- og Beskæftigelessudvalget evaluerer møderne og beslutter, hvorvidt der skal foretages tilretninger.
BilagIngen bilag.
Kopier link til punktet - Print
11 : Resultatopfølgning 2026 til orientering
Sagsnr: 26-002978
SagsfremstillingAdministrationen har udarbejdet opgørelse over målgrupper, ledighedstal og aktuel antal flygtninge i Ringkøbing-Skjern Kommune pr. 30. april 2026.
Beskæftigelseschefen vil på mødet give en kort uddybning af de tre opgørelser. Lovgrundlag og juridisk vurderingIngen bemærkninger.
ØkonomiIngen bemærkninger.
EffektvurderingIngen bemærkninger.
IndstillingAdministrationen indstiller, at Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget tager resultatopfølgningen til orientering.
BilagKopier link til punktet - Print
12 : Program for temamøde om beskæftigelsesreformen den 28. maj 2026
Sagsnr: 25-004620
SagsfremstillingErhvervs- og Beskæftigelsesudvalget holder den 28. maj 2026 et temamøde med fokus på beskæftigelsesreformen.
Formålet med temamødet er, at sætte fokus på de områder, hvor der aktivt skal tages stilling til de fremtidige indsatser på beskæftigelsesområdet i Ringkøbing-Skjern Kommune.
Beskæftigelsesreformen er den største forenkling og afbureaukratisering af beskæftigelsesindsatsen nogensinde. Formålet med indsatsen er stadig at flest muligt har et job, og at virksomheder kan få kvalificeret arbejdskraft.
Aftalen bygger på en række anbefalinger fra Ekspertgruppen for fremtidens beskæftigelsesindsats og tager udgangspunkt i seks grundelementer:
- Forenkling af målgrupper
- Individuelt tilrettelagt indsats for borgerne
- Værdigt sanktionssystem i balance
- Nedlæggelse af jobcentre og frihed i organisering
- Mere plads til a-kasser og private aktører
- Fra proceskrav til resultatstyring
Reformen handler omorganisering og arbejdsdeling, ny ramme for en aktiv beskæftigelsesindsats og nye principper for styring og opfølgning.
Reformen indeholder bl.a.:
- Frihed i organisering
- Én virksomhedsindgang
- Individuelt tilrettelagt indsats for borgerne
- Forenkling af målgrupper
- Større lokale frihed
- Fra proceskrav til resultatstyring
Temamødet bliver således det indledende arbejde, til at skabe overblik over og sætte gang i de processer og beslutninger, som skal vedtages lokalt.
Efter temamødet den 28. maj 2026, vil administrationen arbejde videre med de signaler Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget giver. Administrationen fremsender herefter forslag til behandling og vurdering på udvalgets møde 23. juni 2026 og til endelig beslutning på mødet den 25. august 2026. Forinden endelig beslutning i august, vil der være en høringsrunde i FagMED for Beskæftigelse og Borgerservice.
Program for temamødet:
- Intention med reformen v/ fagchef Kim Ulv Christensen
- Status på reformen – hvor langt er vi i forhold til økonomi/afskedigelser v/ fagchef Kim Ulv Christensen
- Orientering om ØVO v/ fagchef Kim Ulv Christensen
- Oplæg fra de enkelte afdelingsledere med fokus på prioriteringer, herunder hvad afskedigelserne har betydet i forhold til den fremtidige mulige opgaveløsning
- Signaler fra Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget til videre behandling med henblik på fremlæggelse på det ordinære møde den 23. juni 2026
- Afrunding, aftaler og det videre arbejde
Ingen bemærkninger.
ØkonomiIngen bemærkninger.
EffektvurderingIngen bemærkninger.
IndstillingAdministrationen indstiller, at Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget godkender program for temadagen den 28. maj 2026.
BilagIngen bilag.