Referat: 29. september 2025 kl. 08:00

Ringkøbing Gymnasium
Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget

Deltagere

  • Jens Jensen
  • Søren Elbæk
  • Bent Hauge Brodersen
  • Jesper Lærke
  • Hans Østergaard
  • Marie Kamp From
  • Irvin Christensen

Kopier link til punktet  -   Print

1: Godkendelse af dagsorden

Sagsnr:

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

2: Virksomhedsbesøg

Sagsnr:

Sagsfremstilling

Udvalget besøger Ringkøbing Gymnasium, hvor rektor Lars Roesen holder oplæg om surferlinjen.

Surferlinjen på Ringkøbing Gymnasium er et unikt uddannelsestilbud, hvor unge fra hele landet kan tage en fuld STX samtidig med, at de dyrker surfing og andre vandsportsaktiviteter i Hvide Sande. Den særlige natur ved Vesterhavet og Ringkøbing Fjord er – ligesom i turismen – et stærkt aktiv, der tiltrækker unge til linjen.

Kombinationen af høj faglighed, stærkt fællesskab og fysisk udfoldelse giver eleverne både en solid studentereksamen og personlige kompetencer som samarbejde, vedholdenhed og mod. På Ringkøbing Gymnasium får de unge derfor ikke kun en gymnasial uddannelse, der åbner dørene til videregående studier – de bliver også en del af en helt særlig surferkultur i Hvide Sande, hvor fællesskab og passion for vandsport er stærke værdier.

Siden opstarten i 2023 har gymnasiet optaget elever på surferlinjen, og i dag er der 22 elever. De tilbydes bolig i et af tre surfer-bofællesskaber i Hvide Sande, hvor hverdagen er tæt knyttet til både naturen og det lokale surfermiljø. Gymnasiet samarbejder med en række lokale aktører, der står for vandsportstræning to eftermiddage om ugen. Derudover får eleverne hjælp til at finde fritidsjob, og de bliver introduceret til surfermiljøet i Hvide Sande.

Læs mere på https://www.surfgym.dk/.

 

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Virksomhedsbesøg fandt sted.

Kopier link til punktet  -   Print

3: Opfølgning på vækstpuljer 2025

Sagsnr: 25-018961

Sagsfremstilling

Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget modtager her den årlige opfølgning på vækstpuljer, hvor aktuelle samt nyligt afsluttede vækstpuljeprojekter indgår. Administrationen vurderer, at vækstpuljerne generelt understøtter vækst og udvikling i kommunen og bidrager positivt til kommunens erhvervsvenlighed og til gode bosætningsforhold.

Opfølgningen indeholder følgende:

  • alle igangværende vækstpuljeprojekter samt projekter, der er afsluttet men endnu ikke afrapporteret.

Administrationen, organisationer og foreninger i kommunen arbejder løbende på udvikling af nye projekter.

Overordnede resultater og bilagsmaterialet

Tilsammen er der i årets vækstpuljeopfølgning 28 igangværende projekter. 

82 procent af de igangværende projekter har grøn status, 14 procent har gul status, mens 4 procent har status som hvid. Der er på nuværende tidspunkt ingen af projekterne, der er markeret med rød.

Statusfarverne betyder: grøn= forløber planmæssigt, gul= forsinket/afviger fra oprindelig plan, rød= er ikke gennemført som planlagt og forventer ikke at kunne blive gennemført efter planen og hvid= ej påbegyndt.

Der afrapporteres 16 vækstpuljeprojekter, der er afsluttet. 14 af projekterne er grønne, 1 projekt er gult mens 1 projekt er markeret med hvid.

Vækstpuljerne har over tid genereret en høj grad af ekstern finansiering i form af midler fra andre puljer og fonde. Den eksterne finansiering beregnes som en gearingsprocent. Gearingsprocenterne svinger fra vækstpulje til vækstpulje, men ligger mellem 0 og 91 procent.  

I det medsendte bilagsmateriale fremgår en kortfattet oversigt over hver vækstpulje og de projekter, der er igangværende eller afsluttet men endnu ikke rapporteret. Oversigten indeholder foruden opgørelser over vækstpuljens midler, projekttitel, vækstmidler i projektet, ekstern finansiering, gearingsprocent samt status.

Vækstpuljen for Erhvervsvækstforum er lukket, men indgår i vækstpuljeopfølgningen indtil de sidste projekter fra puljen er afrapporteret. 

Historik

I foråret 2015 besluttede Byrådet at afsætte midler til vækstfremmende initiativer fra 2015 og i årene herefter. Byrådet valgte at afsætte 40 mio. kr. årligt fordelt på en række vækstpuljeområder. Siden da er vækstpuljerne reduceret af flere omgange, således at vækstpuljerne i det kommende år er 6,3 mio. kr.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Ingen bemærkninger.

Økonomi

Vækstpuljernes budget for 2026-2029 er følgende:

Effektvurdering

Ingen bemærkninger

Indstilling

Administrationen indstiller, at Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget tager opfølgningen til efterretning.

BilagBeslutning

Taget til efterretning.

Kopier link til punktet  -   Print

4: Ansøgning til fødevareområdet og Madmødet 2026

Sagsnr: 25-017156

Sagsfremstilling

Ringkøbing-Skjern Erhvervsråd ansøger om vækstpuljemidler til fødevareaktiviteter i 2026.
Aktiviteterne vedrører Aktiviteter på fødevareområdet i 2026 og Madmødet 2026.

Der ansøges samlet om 230.000 kr.

1. Aktiviteter og drift på fødevareområdet i 2026

Erhvervsrådet søger om midler til aktiviteter og drift på fødevareområdet i 2026 jf. fødevarepolitik og handlingsplan. Midlerne skal understøtte udviklingen af fødevareerhvervet gennem et event målrettet professionelle og/eller borgere samt afvikling af møder i Foodboard.

Der søges samlet 25.000 kr. til disse aktiviteter, som er nærmere specificeret i bilag 1.

2. Madmødet 2026

Madmødet blev afviklet for femte gang i 2025 og havde rekordstor opbakning fra både aktører, borgere og gæster langvejs fra. Mange events var udsolgt længe inden arrangementet gik i gang og opbakningen indikerer, at Madmødet er ved at forankre sig.

Erhvervsrådet ønsker at videreføre Madmødet i 2026 og udnytte potentialet og brandingværdien, som arrangementet har opnået. Målet er at skabe rammer for producenter, som kan arbejde sammen om at skabe madoplevelser, der er lidt ud over det sædvanlige. Erhvervsrådet vil tage afsæt i forskellige fødevaregrupper, henvende sig til forskellige målgrupper og gennemføre madevents med en god geografisk spredning i kommunen.

Der søges samlet 205.000 kr. til Madmødet 2026, og de påtænkte aktiviteter er specificeret i bilag 1.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Midlerne skal anvendes i overensstemmelse med kommunalfuldmagten og Lov om Erhvervsfremme.
For sidstnævnte gælder, at aktiviteterne skal være bredt tilgængelige for virksomheder og ikke må være konkurrenceforvridende i forhold til det private erhvervsliv. Det vil være lovligt for kommunen at støtte de beskrevne aktiviteter.

Økonomi

Der ansøges om 230.000 kr. fra Vækstpuljen for Landbrug og Fødevarer, heraf 25.000 kr. til Aktiviteter på Fødevareområdet i 2026 og 205.000 kr. til Madmødet i 2026.

Vækstpuljen har et årligt budget på 423.000 kr. i 2026. Der er ikke disponeret midler fra puljen for 2026 endnu. Der forventes overført 1,7 mio. kr. fra 2025 til 2026.

Til sammenligning bevilgede Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget i 2025 i alt 200.000 kr., heraf 55.000 kr. til fødevareaktiviteter og 145.000 kr. til Madmødet. Den samlede ansøgning for 2026 er således forhøjet med 30.000 kr., hvilket primært skyldes øgede omkostninger til markedsføring. Årsagen er, at Business Region MidtVest ikke længere varetager promoveringen af Madmødet, og at Skive Kommunes fremtidige deltagelse endnu er uafklaret.

Effektvurdering

De planlagte fødevareaktiviteter i 2026 understøtter fødevarepolitikkens handlingsplan og bidrager til at styrke den lokale fødevarefortælling. Aktiviteterne forventes at fremme lokale samarbejder og øge borgernes og omverdenens kendskab til kvalitetsfødevarerne, der produceres i kommunen.

Madmødet er en central indsats i handlingsplanen, der skaber synlighed, stolthed og lokal opbakning omkring kommunens fødevareerhverv. Samtidig styrkes de lokale producenters muligheder for afsætning og samarbejde. Erfaringerne fra 2025 viser, at Madmødet er et velfungerende og populært koncept, der er ved at blive fast forankret i Ringkøbing-Skjern Kommune.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget godkender Erhvervsrådets ansøgning om samlet 230.000 kr. til aktiviteter på fødevareområdet og Madmødet i 2026.

BilagBeslutning

Administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

5: Ansøgning - Lokale borger-klimamøder

Sagsnr: 25-018962

Sagsfremstilling

Hverdagens "KlimaTopmøder" – Midtjysk skalering

Sagsfremstilling
Ringkøbing-Skjern Kommune ønsker at deltage som mulig leadpartner i projektet Hverdagens KlimaTopmøder – Midtjysk skalering. Det sker som led i en regional opskalering af en veldokumenteret metode til borgerinddragelse i konkrete klimahandlinger. Ansøgningen er indsendt til Novo-fonden, og der forventes svar til december. 

Hverdagens KlimaTopmøder har tidligere været anvendt i mere end 20 kommuner. Konceptet er korte, faciliterede møder, hvor borgere får klimaforståelse, udarbejder en personlig handleplan og efterfølgende følger op via en digital platform.

Et "lokalt klimatopmøde" kan have forskellige former - det kan være en del af en forældreaften på en lokal skole, et besøg i en gymnasieklasse eller et klima-arrangement på biblioteket. Fælles for formaterne er, at borgerne får en grundlæggende klimaforståelse og får stillet et computerprogram til rådighed. Her kan deltagerne indtaste sine vaner og lege med nogle mere klimavenlige forslag, og derved få konkrete tal på, hvor meget CO2 man kan spare. 

Som deltager leger man selv med, hvad man kan gøre fremover i stedet for at blive pådutte en løsning. Der lægges også op til, at man udvælger ét eller to fokusområder i stedet for at ændre alt på én gang. Til sidst laver man en personlig ‘Klimatraktat’, som viser CO2-reduktionen, man opnår efter ændringerne. 

Ringkøbing-Skjern Kommune har tidligere overvejet at købe konceptet, men har af økonomiske årsager valgt det fra. Med dette projekt får kommunen mulighed for at indgå som partner med medfinansiering fra Novo Nordisk Fonden.

I alt otte kommuner deltager fuldt ud i projektet:
Holstebro, Horsens, Norddjurs, Odder, Randers, Ringkøbing-Skjern, Struer, Syddjurs.

Desuden deltager Herning og Viborg Kommuner som læringskommuner. 

Projektet gennemføres i 2026–2027 og omfatter for Ringkøbing-Skjerns vedkommende:

  • Koordination og ledelse af projektet på tværs af de deltagende kommuner. Herunder udbetaling og administration af projektmidler

  • Formidling af erfaringer gennem konferencer, best practice-katalog og en generel kommunikationsindsats.

  • 10-12 lokale "klimatopmøder" i Ringkøbing-Skjern Kommune hvor borgere får mulighed for at udarbejde deres eget klimaregnskab og sætte egne klimamål for f.eks. madvaner eller transport. 


Relevans for klimaplanen

C40 og den grønne tænketank Concito har godkendt den nuværende klimaplan, og givet os "det grønne stempel", som viser at planen lever op til målene i Parisaftalen.

Klimaplan A skal i løbet af 2026 opdateres og certificeres på ny af Concito og C40. Det betyder, at vi skal leve op til en række nye krav, f.eks. om udledninger fra forbrug af varer og tjenesteydelser (scope 3). Det er derfor meget relevant at arbejde med borgernes udledninger fra f.eks. indkøb af tøj, elektronik og fødevarer. 

Projektet giver kommunen konkrete erfaringer, data og metoder, der kan anvendes i den proces.

 

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Ingen bemærkninger.

Økonomi

Ringkøbing-Skjern Kommune betaler 45.000 kroner og leverer 80 in-kind timer som deltagende kommune. Timerne leveres som en del af kompetenceudviklingen i projektet samt ved afholdelse af de lokale klimamøder. De 45.000 kroner finansieres af Klimaplan A's budget.

Kommunen modtager 250.000 kr. til projektledelse som leadpartner og 150.000 kr. til administration og overhead.

De samlede projektmidler er ca. 3,4 mio. kr., hvoraf størstedelen finansieres af Novo Nordisk Fonden.

Effektvurdering


Projektet forventes at engagere 500 borgere i Ringkøbing-Skjern Kommune gennem lokale klimatopmøder. Erfaringer fra tidligere viser, at hver deltager i gennemsnit reducerer sin CO₂-udledning med 0,6 ton om året.
Metoden er udviklet med fokus på adfærdsforandring gennem fællesskaber, håb og psykologisk ejerskab. Effekten måles både via digitale værktøjer og kvalitative interviews, og erfaringerne samles i et best practice-katalog til fri afbenyttelse for alle kommuner.

 

Indstilling


Administrationen indstiller, at Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget godkender ansøgningen som leadpartner på projekt Hverdagens KlimaTopmøder – Midtjysk skalering og dermed 45.000 kr. finansieret af Klimaplan A. 

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

6: Ansøgning - Turisme for alle

Sagsnr: 25-019709

Sagsfremstilling

Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget skal beslutte om de 170.000 kr. i ubrugte midler fra Destination 2.0 skal allokeres til det nye projekt Turisme for alle omhandlende tilgængelighed i turismeerhvervet.

Baggrund

Destination Vesterhavet har fremsendt en ansøgning om at anvende 170.000 kr. i ubrugte midler fra projektet Destination 2.0 til en ny pilotindsats med titlen Turisme for alle. Projektet skal fremme turismeerhvervets kompetencer indenfor tilgængelighed og universelt design i Ringkøbing-Skjern Kommune. Universelt design er en måde at lave produkter og oplevelser på, så de i vidst muligt omfang kan anvendes af alle personer uden, at der skal laves individuelle tilpasninger.

Baggrunden for projektet er en ny rapport fra Wilke, som viser, at op mod 41 % af den danske befolkning ofte fravælger ferie- og oplevelsestilbud på grund af manglende adgang, tryghed og information om tilgængelighed. Hvis denne målgruppe i højere grad imødekommes, vurderes det, at dansk turisme kan opnå en meromsætning på 5-10 %.

Projektet gennemføres sideløbende med det nationale initiativ Turisme for alle, hvor Destination Kystlandet er tovholder. Destination Vesterhavets projekt er et selvstændig pilotprojekt med adgang til metoder, materialer og viden fra det nationale projekt.

Pilotprojektet gennemføres i perioden 1. oktober 2025 – 30. september 2027 og har fokus på erhvervsrettede gevinster og lokal forankring. Der planlægges bl.a.:

  • Kompetenceudvikling og sparring med 10 lokale turismevirksomheder
  • Udarbejdelse af guidelines og inspirationsmateriale til ESG-arbejdet
  • Synliggørelse og formidling af tilgængelige oplevelser via bl.a. nationale platforme
  • Rekruttering af virksomheder og løbende sparring
  • Udarbejdelse af statusrapport (2026) og slutrapport (2027)

Se den samlede ansøgning i bilag 1.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Ingen bemærkninger. 

Økonomi

Projektet har et samlet budget på 270.000 kr., hvoraf 170.000 kr. ønskes finansieret af Ringkøbing-Skjern Kommune via overskydende midler fra Destination 2.0. De resterende 100.000 kr. udgøres af timer leveret af Destination Vesterhavet.

Midlerne til Destination 2.0 er tildelt via Turismevækstpuljen. Projektet fik oprindeligt tildelt i alt 1,5 mio. kr. i perioden 2023-2025. Da projektet er blevet nedjusteret, er der et tilbageløb af midler på 170.000 kr., som nu foreslås brugt på projektet Turisme for alle. 

Der er pt. 780.000 kr. i udisponerede midler i Turismevækstpuljen. Med omfordelingen af midler vil dette være uændret. Hvis omfordelingen af midler ikke godkendes, vil der være et tilbageløb på 170.000 kr., hvorefter der vil være 950.000 kr. i udisponerede midler i Turismevækstpuljen.

Effektvurdering

Projektet bidrager til Indsats 1.4: Tilgængelighed i turisme i turismehandlingsplanen og understøtter kommunens mål om lokal og social bæredygtighed. Det styrker virksomheders kompetencer og viden om universelt design og skaber konkrete værktøjer, som kan deles bredt i turismeerhvervet.

Ved at fremme tilgængelige oplevelser og synliggøre dem nationalt, styrkes både helårsturismen og kommunens profil som en inkluderende og bæredygtig destination.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget godkender omfordelingen af midler, således at restbeløbet 170.000 kr. fra Destination 2.0 i stedet bruges på projektet Turisme for alle.

BilagBeslutning

Administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

7: Resultater fra DI’s undersøgelse "Erhvervsvenlighed 2025"

Sagsnr: 25-019565

Sagsfremstilling

Dansk Industri (DI) har offentliggjort årets undersøgelse af Lokal Erhvervsvenlighed 2025. Undersøgelsen viser, at Ringkøbing-Skjern Kommune samlet er placeret som nr. 4 sammenholdt med øvrige kommuner. Kommunen er derfor fortsat blandt de mest erhvervsvenlige i Danmark og resultatet er en fremgang 2024, hvor kommunen fik en 5. plads.

DI-undersøgelsen baserer sig på statistik og på et spørgeskema udsendt til virksomhederne i de enkelte kommuner. De 81 virksomheder, der har svaret i Ringkøbing-Skjern Kommune repræsenterer minimum 2937 arbejdspladser i kommunen, hvilket svarer til 12 procent af den private beskæftigelse.

Undersøgelsen er i 2025 inddelt i fire kategorier, som hver vægtes ligeligt i den samlede score:

  1. Overordnet erhvervsvenlighed og dialog – 7. plads
    Kommunen fastholder samme placering som i 2024. Kategoriens resultat bygger udelukkende på virksomhedernes tilfredshed med tre forhold: kommunens overordnede erhvervsvenlighed, dialogen mellem erhvervslivet og kommunen, samt kommunens formidling af væsentlig information til virksomhederne. Under alle tre forhold opnår kommunen placeringer i top 10.

  2. Infrastruktur og energi – 12. plads
    En forbedret bredbåndsdækning og indsatsen for at fremme bæredygtig transport scorer højere end i 2024. Kommunen er samtidig blandt de ti bedste, når det gælder andelen af energiforbrug dækket af vedvarende energi samt udgifter til vejnet pr. indbygger. Til gengæld er kommunen nr. 87 i 5G-dækning og nr. 71 i køreplanstimer pr. indbygger (kommunale kollektive transport-tilbud). Derudover er kommunen faldet fra en 4. til en 11. plads i virksomhedernes vurdering af, hvor godt den understøtter virksomhedernes bæredygtige omstilling.

  3. Uddannelse og arbejdskraft – 3. plads
    Den gode placering skyldes især virksomhedernes tilfredshed med kommunens indsats for at tiltrække og sikre kvalificeret arbejdskraft (nr. 2), for at tiltrække og tilknytte international arbejdskraft (nr. 2), samt for at få flere unge i erhvervsuddannelse (nr. 4). Blandt de statistiske indikatorer fremhæves høj trivsel og fine karakterer i folkeskolen samt en stor andel, der søger ind på erhvervsuddannelser. Kommunen har mange arbejdspladser i forhold til indbyggertallet og en høj erhvervsfrekvens i forhold til den forventede, hvilket afspejler en stor arbejdsstyrke. Omvendt placerer kommunen sig som nr. 79 i andelen af studenter, der 27 måneder efter studentereksamen ikke er påbegyndt videre uddannelse.

  4. Kommunal administration – 12. plads
    Virksomhederne har generelt været tilfredse med kommunens digitale erhvervsservice, udbudsprocesser, bæredygtige indkøb, hensyn til erhvervslivet i lokal planlægning samt med en kompetent og effektiv sagsbehandling ifm. byggesager. Til gengæld er sagsbehandlingstiden for byggesager steget markant, hvilket medfører et fald fra en 22. til en 54. plads. Kommunen har desuden en 74. plads i grundskyld og dækningsafgift samt lave placeringer i konkurrence-udsættelse inden for både byudvikling, transport og infrastruktur (nr. 61) og sundhed og sociale opgaver (nr. 65). 

I undersøgelsen blev virksomhederne spurgt ind til, hvad kommunen bør prioritere højest fremadrettet. Virksomhederne peger på, at adgang til kvalificeret arbejdskraft fortsat er den vigtigste prioritet for at styrke vækstmulighederne i kommunen. Herefter følger brug af private leverandører, sagsbehandling, uddannelse og infrastruktur.

Endelig viser undersøgelsen, at virksomhederne i Ringkøbing-Skjern Kommune samarbejder markant mere med de lokale skoler end virksomhederne gør på landsplan. Kun hver tiende virksomhed angiver, at de ikke er blevet kontaktet om et samarbejde.

Se bilag 1 for uddybning af resultaterne.

Thomas Andersen giver udvalget en kort præsentation af undersøgelsen.

Hvad sker der nu?
Resultaterne drøftes på et møde med Dansk Industri, og derudover i Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget, med erhvervsrådets bestyrelse og med relevante afdelinger i kommunen. På baggrund af drøftelserne udarbejdes en handlingsplan, som har til formål at forbedre næste års resultat på udvalgte områder.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Ingen bemærkninger.

Økonomi

Ingen bemærkninger.

Effektvurdering

Ingen bemærkninger.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget tager orienteringen om Lokal Erhvervsvenlighed 2025 til efterretning.

BilagBeslutning

Drøftet og taget til efterretning.

Kopier link til punktet  -   Print

8: ITC (Industrielt Teknologicenter) flytter til UCRS

Sagsnr: 25-019884

Sagsfremstilling

ITC (Industrielt Teknologicenter) er en forening af ca. 35 virksomheder i Ringkøbing-Skjern Kommune med særlig interesse for ny teknologi og i særdeleshed 3D-teknologien. ITC har siden 2016 haft base i Smedenes Hus i Lem. For ca. 10 år siden var 3D-teknologien ny, hvor den i dag er velkendt og anvendt i stor stil i større virksomheder til prototypefremstilling. Igangsætningen af ITC var baseret på en bevilling fra det daværende Erhvervsvækstforum i Ringkøbing-Skjern Kommune på i alt 1.150.000 kr.

Midlerne blev i perioden 2016-2019 anvendt til investering i udstyr, som medlemsvirksomhederne kunne gøre brug af. Udstyret er afskrevet over årene efterfølgende. Se økonomioversigt i bilag 1.

ITC´s bestyrelse har i 2024 drøftet ITC’s fremtid og besluttet, at centret fra 2025 flyttes til UCRS. Baggrunden er, at ITC ikke længere har de fornødne ressourcer og faglige kompetencer til at udvikle tilbud til virksomhederne selvstændigt. Udviklingen indenfor 3D-teknologien går hurtigt, og det er afgørende at være tæt knyttet til uddannelsesmiljøerne.

I en dialog mellem ITC og UCRS er der indgået en aftale om, at alt inventar og teknisk udstyr fra ITC overdrages til UCRS på nedenstående præmisser:

  • at UCRS fremadrettet overtager vedligeholdelse, opdatering og investeringer i teknologien.
  • at UCRS afholder samtlige omkostninger i forbindelse med af-installation, flytning og nyetablering af ITC´s miljø i UCRS.
  • at ITC får adgang til lokaler på UCRS til afvikling af arrangementer for medlemmerne.

Med udflytningen sikres, at virksomheder i området også fremover får adgang til et højt fagligt miljø inden for 3D-teknologien. Samtidig understøttes et tættere samspil mellem UCRS’ undervisere, elever og det lokale erhvervsliv.

Når flytningen er gennemført, inviterer ITC og UCRS til officiel åbning for kommunen, virksomheder, samarbejdspartnere og øvrige interessenter.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

De bevilgede midler fra Erhvervsvækstforum er anvendt til indkøb af maskiner og materiel til 3D-produktion og afskrevet over årene i ITC. Der er intet juridisk til hinder for, at udstyret kan overdrages til en lokal uddannelsesinstitution med fortsat brugsret.

Økonomi

Intet at bemærke. 

Effektvurdering

En flytning af ITC´s medlemsaktiviteter til UCRS vil give gode muligheder for den fortsatte videndeling omkring 3D-teknologien.  

Indstilling

Administrationen indstiller, at Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget tager orienteringen til efterretning. 

BilagBeslutning

Taget til efterretning.

Kopier link til punktet  -   Print

9: Orientering om Euroskills 2025

Sagsnr: 25-019945

Sagsfremstilling

Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget får her til orientering en kort afrapportering på Ringkøbing-Skjern Kommunes udskolingselevers deltagelse i EuroSkills 2025.

Baggrund

Den 27. maj 2024 besluttede Erhvervs-, Klima og Arbejdskraftudvalget at finansiere buskørsel og forplejning, så alle udskolingselever i Ringkøbing-Skjern Kommune kunne få mulighed for at besøge EuroSkills 2025, der blev afholdt i Herning den 9.-13. september 2025.

Euroskills er det officielle Europamesterskab for erhvervsuddannelseselever og unge håndværkere. Formålet har været at give eleverne et indblik i de mange erhvervsuddannelses- og karrieremuligheder, som bliver præsenteret på EuroSkills samt at styrke deres uddannelsesvalg.

Deltagelse

  • Der var omkring 100.000 tilskuere og 700 deltagere fra hele Europa, der dystede om EM-medaljer indenfor 38 forskellige fag. 

  • I alt 1.048 elever fra kommunens otte almene overbygningsskoler deltog - med undtagelse af to klasser, som desværre havde andet i kalenderen.

  • Alle klasser fik en rundviser og adgang til undervisningsmaterialer, der var udsendt på forhånd til kontaktpersoner på skolerne.

  • Derudover deltog 25 medarbejdere fra Ringkøbing-Skjern Kommune.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Ingen bemærkninger.

Økonomi

Deltagelsen i EuroSkills 2026 blev finansieret med 200.000 kr. fra Vækstpuljen til Uddannelse, og der ansøges efterfølgende om cirka 26.000 kr. fra Region Midtjylland, når alle kvitteringer og fakturaer er indhentet. Dagtilbud og Undervisning forventer, at aktiviteten bliver gennemført inden for budgetrammen.

Effektvurdering

Ringkøbing-Skjern Kommune har en målsætning i Videnpolitikken 2023-2027 om, at 30 procent af unge skal søge optag på en erhvervsuddannelse i 2030. Derfor er det glædeligt, at udskolingseleverne ved EuroSkills fik direkte indblik i de mange erhvervsuddannelser, faglige fællesskaber og karrieremuligheder i både Danmark og Europa. Skolerne har givet positive tilbagemeldinger især på, at turen var velorganiseret og, at eleverne oplevede besøget som relevant og inspirerende ift. deres uddannelsesvalg. Flere lærere fremhævede, at kombinationen af rundvisning og forberedende undervisningsmateriale skabte en god sammenhæng til skolernes arbejde med uddannelsesparathed og karrierevejledning.

Skolerne har tilkendegivet interesse for lignende initiativer i fremtiden. Skolerne vurderer, at deltagelsen har bidraget til at styrke elevernes kendskab til erhvervsuddannelser og fremtidige karrieremuligheder. Et kendskab som støtter kommunens unges uddannelsesvalg.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget tager afrapporteringen til efterretning. 

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Taget til efterretning.

Kopier link til punktet  -   Print

10: Gensidig orientering

Sagsnr:

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Orientering fandt sted.

Kopier link til punktet  -   Print

11: Underskriftsside

Sagsnr:

Bilag

Ingen bilag.

Kontaktoplysninger
Dette er logoet for Ringkøbing-Skjern Kommune
Politisk Administrativt Sekretariat
Ved Fjorden 6
6950 Ringkøbing