Referat: 3. december 2024 kl. 08:30

LOK-Mødelokale 6 Rådhuset Ringkøbing
Økonomiudvalget

Deltagere

  • Søren Elbæk
  • Jakob Agerbo
  • Kristian Andersen
  • Niels Rasmussen
  • Jens Jacob Østergaard
  • Lennart Qvist
  • Hans Østergaard

Kopier link til punktet  -   Print

1: Godkendelse af dagsorden

Sagsnr:

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

2: Budgetopfølgning pr. 31. oktober 2024

Sagsnr: 23-022651

Sagsfremstilling

Administrationen har gennemført budgetopfølgning pr. 31. oktober 2024. De overordnede tal fremgår nedenfor og derefter følger en mere detaljeret gennemgang. Budgetopfølgningen er opgjort ekskl. overførsler fra 2023.

På det skattefinansierede område er resultatet af ordinær driftsvirksomhed 46,8 mio. kr. højere end korrigeret budget, mens der på det brugerfinansierede område forventes en merindtægt på 0,6 mio. kr. 

Den væsentligste årsag til afvigelsen på det skattefinansierede område er en merudgift vedr. grundskyld på 60 mio. kr. i 2024. Der er for nuværende udbetalt 60 mio. kr., og der kommer ikke flere udbetalinger i år. De næste udbetalinger er planlagt i 2025, hvormed disse reguleringer vil fortsætte. Samlet forventes udbetalt mindst 100 mio. kr. vedr. almindelige boliger. Hertil kommer erhvervsejendomme mv. Efterreguleringen skyldes, at det i 2022 og 2023 kun har været muligt, at opkræve borgerne ud fra de "gamle" vurderinger, som generelt set var for høje, hvormed der nu sker denne efterregulering til husejerne i takt med at de nye vurderinger offentliggøres. Merudgiften skal endvidere ses i sammenhæng med merindtægter på 30 mio. kr. i regnskab 2022 og 37 mio. kr. i regnskab 2023. I budgetlægningen for 2024 er der likviditetsmæssigt taget højde for den forventede merudgift i 2024, men der er ikke budgetlagt et specifikt beløb, da oplysningerne om forventet efterregulering ikke har været tilgængelige. Beløbet søges tillægsbevilget finansieret af kassen. 

Vedrørende driftsudgifterne er der et mindre forbrug på 16,1 mio. kr., som specificeres yderligere i de efterfølgende afsnit.

Der er tale om forskellige afvigelser pr. fagudvalg (bevillingsområde). Uagtet at de samlede driftsbevillinger ikke overskrides er der tale om en overskridelse på 36,5 mio. kr. på Social- og Sundhedsudvalget (forskel mellem korrigeret budget inkl. overførsler fra 2023 og det forventede regnskabsresultat). Her er der jf. styrelsesloven behov for at søge tillægsbevilling, hvilket uddybes i økonomiafsnittet.

Det bemærkes i øvrigt, at

  • den langsigtede likviditet ekskl. deponerede midler udgør 345,6 mio. kr. pr. 31. oktober 2024
  • befolkningstallet pr. 1. november 2024 er 55.652

En nærmere specifikation fremgår i de følgende afsnit.

Driftsafvigelser på udvalgsniveau

Budgetopfølgningen er foretaget i forhold til korrigeret budget ekskl. overførsler.

Nedenfor fremgår afvigelserne på de skattefinansierede og brugerfinansierede driftsudgifter pr. 31. oktober 2024.

Budgetopfølgningen pr. 31. oktober 2024 viser et forventet mindre forbrug på det skattefinansierede område på 16,1 mio. kr. fordelt med et mindre forbrug på det centrale område på 42,7 mio. kr. og et merforbrug på det decentrale område på 26,6 mio. kr. Rammen for serviceudgifter er overholdt

Mindre forbruget på det centrale område vedrører primært Økonomiudvalget samt Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget, mens merforbruget på det decentrale område primært vedrører Social- og Sundhedsudvalget.

Det brugerfinansierede område forventer et mindre forbrug på 2 mio. kr. 

En redegørelse for de centrale og decentrale afvigelser (opgjort i forhold til korrigeret budget ekskl. overførsler fra 2023) pr. 31. oktober 2024 fremgår nedenfor.

Økonomiudvalget

Økonomiudvalget forventer et mindre forbrug på 34,2 mio. kr., hvor forventningen ved den seneste opfølgning var et mindre forbrug på 37,2 mio. kr. Der er særligt indarbejdet større udgifter end tidligere til rådgivning i forbindelse med en vunden ankesag og salg af Stauning Lufthavn samt arbejdsskadeforsikring.

Social- og Sundhedsudvalget

Social- og Sundhedsudvalget forventer et samlet merforbrug på 30,3 mio. kr. fordelt med et forventet merforbrug hos Sundhed og Omsorg på 16,5 mio. kr. og et forventet merforbrug hos Handicap og Psykiatri på 13,8 mio. kr.

Merforbruget i Sundhed og Omsorg er fordelt med et forventet mindre forbrug på det centrale område på 6,3 mio. kr. og et forventet merforbrug på det decentrale område på 22,8 mio. kr. På det centrale område er der sket en forbedring siden den seneste opfølgning pr. 30. september 2024, hvor der var et mindre forbrug på 4,4 mio. kr. Forbedringen på det centrale område skyldes et fald i de visiterede timer.

På det decentrale område forventes et merforbrug på 22,8 mio. kr., hvor forventningen ved den seneste opfølgning pr. 31. juli 2024 var 21,2 mio. kr., hvormed der har været en stigning i merforbruget. Der arbejdes intenst på at minimere merforbruget i enhederne, og arbejdet er forankret i en styregruppe for bæredygtige enheder.

Forventningen for 2024 er fortsat et markant merforbrug, mens der er identificeret og igangsat handletiltag, som forventes at bringe institutionernes budget og forbrug i balance fra 2025. Herefter skal der arbejdes med yderligere tilpasninger, så afvikling af gæld kan påbegyndes. 

De institutioner, som endnu ikke har identificeret tilstrækkelige tiltag for at opnå balance i 2025, arbejder videre med at identificere løsningsmuligheder. 

I Handicap og Psykiatri er merforbruget fordelt med et forventet merforbrug på det centrale område på 8,7 mio. kr. og et forventet merforbrug på det decentrale område på 5,1 mio. kr. På det centrale er det forventede merforbrug faldet siden opfølgningen i sidste måned, hvor det forventede merforbrug var 10 mio. kr. Ændringen i det forventede merforbrug skyldes primært ændret forventninger til kommende borgere. 

For de decentrale enheder i Handicap og Psykiatri forventes et merforbrug på 5,1 mio. kr., hvilket er 1 mio. kr. lavere end opfølgningen pr. 31. juli 2024, hvor forventningen var et merforbrug på 6,1 mio. kr.

Merforbruget vedrører de længerevarende tilbud, dvs. kommunens botilbud i Handicap og Psykiatri, mens de øvrige områder under Handicap og Psykiatri forventer mindre forbrug. Merforbruget stammer hovedsageligt fra Holmelunden, Brohuset, Holmehusene og Bakkehuset. Aktuelt arbejdes der med initiativer som kan sikre balance i 2025. 

Beskæftigelsesudvalget

Opfølgningen på Beskæftigelsesudvalget viser et forventet merforbrug på 0,8 mio. kr., hvilket er en forbedring på 7 mio. kr. siden opfølgningen pr. 30. september. Ændringen siden sidste måned skyldes hovedsageligt en ændring vedr. tilbud til udlændinge, hvor en gennemgang af resultattilskud giver en forventning om at opnå tilskud vedrørende flere borgere end oprindeligt forudsat, hvilket medfører et netto mindre forbrug på 4,5 mio. kr. Resultattilskuddet vedrører ukrainske borgere og udløses først efter seks måneders beskæftigelse. Indtægten har derfor ikke været indregnet tidligere, da eventuel periode uden beskæftigelse ville få tilskuddet til at bortfalde. Derudover er antallet af borgere på kontanthjælp til udlændinge faldende, hvilket medfører en forventning om et mindre forbrug på 1,5 mio. kr. i forhold til den seneste opfølgning.

Desuden udvikler sygedagpengeområdet sig positivt siden den seneste opfølgning, med et fald i antallet af borgere på sygedagpenge, mens flere borgere er blevet deltidsraskmeldte. Det betyder en nedjustering af det forventede forbrug med 1 mio. kr.

Teknik- og Miljøudvalget

Teknik- og Miljøudvalget forventer samlet, at regnskabet balancerer med budgettet. På det skattefinansierede område er der et forventet merforbrug på 2 mio. kr., mens der er et forventet mindre forbrug på det brugerfinansierede område på 2 mio. kr. Der var samme forventning ved den seneste opfølgning.

Børne- og Familieudvalget

På Børne- og Familieudvalget forventes et samlet mindre forbrug på 4 mio. kr., fordelt med et mindre forbrug på 1 mio. kr. hos Børn og Familie og et forventet mindre forbrug på 3 mio. kr. hos Dagtilbud og Undervisning.

I Børn og Familie er mindre forbruget fordelt med et forventet mindre forbrug på 1 mio. kr. på det decentrale område mens forventningen til det centrale område er, at forbruget balancerer med budgettet. På det centrale område var der samme forventning ved den seneste opfølgning pr. 30. september. I forhold til det decentrale område var der ved den seneste opfølgning pr. 31. juli 2024 en forventning om et mindre forbrug på 126.000 kr. 

I Dagtilbud og Undervisning er mindre forbruget fordelt med et forventet mindre forbrug på 2,7 mio. kr. på det centrale område og et forventet mindre forbrug på 0,3 mio. kr. på det decentrale område. På det centrale område var forventningen et mindre forbrug på 1,7 mio. kr. ved opfølgningen i september. Ændringen skyldes hovedsageligt et mindre forbrug på 0,75 mio. kr. på dagtilbud- og skolefritidsområdet, som følge af færre udgifter til søskende- og fripladstilskud og flere indtægter fra forældrebetaling end tidligere forventet. 

På det decentrale område er det forventede mindre forbrug faldet siden opfølgningen pr. 31. juli 2024, hvor der var en forventning om et mindre forbrug på 3,4 mio. kr.

Kultur- og Fritidsudvalget

På Kultur- og Fritidsudvalget er der en forventning om et mindre forbrug på 2,9 mio. kr., hvilket er en forbedring af det forventede regnskab, da forventningen sidste måned var et mindre forbrug på 2,6 mio. kr.

Erhvervs-, Klima- og Arbejdskraftudvalget

Erhvervs-, Klima og Arbejdskraftudvalget forventer et samlet mindre forbrug på 8 mio. kr., mens forventningen ved budgetopfølgningen pr. 31. juli 2024 var et mindre forbrug på 17,4 mio. kr. Afvigelsen skyldes hovedsageligt, at de 10 mio. kr. der var afsat i budgettet til eksternt finansierede projekter er tilgået kassen.

Anlæg og jordforsyning

I nedenstående tabel fremgår forventet regnskab vedrørende anlægsprojekter og jordforsyning i 2024.

Anlæg pr. 31. oktober 2024 ekskl. jordforsyning viser et forventet mindre forbrug på 19,3 mio. kr. i forhold til korrigeret budget ekskl. overførsler. Mindre forbruget skyldes blandt andet, at nogle projekter ikke er kommet så langt som budgetlagt. 

På det brugerfinansierede område er det et forventet metforbrug på 1,4 mio. kr., som finansieres dels af overførte midler og dels indgår det i mellemværendet med det skattefinansierede område.

Samlet forventes et mindre forbrug på jordforsyningsområdet på 12,4 mio. kr. Der er tale om mindre indtægter på 7,2 mio. kr. i forhold til det budgetlagte. Forventningerne til salgsindtægterne er reduceret siden opfølgningen i juli, hvilket skyldes, at der er noget forventet salg som er skubbet til 2025. Mindre indtægterne afvejes af en forventet mindre udgift på byggemodning på 14,8 mio. kr., som skyldes lavere aktivitet end budgetlagt.  

På det skattefinansierede område inkl. jordforsyning er der overført 192 mio. kr. fra 2023 til 2024.

Den samlede afvigelse på anlæg ekskl. overførsler er et samlet mindre forbrug på 25,5 mio. kr. 

Befolkningstal

Nedenstående graf viser befolkningsudviklingen i Ringkøbing-Skjern Kommune i årene 2021-2024.

Befolkningstallet er i2021 steget med 21 borgere, i 2022 steg befolkningstallet med yderligere 145 borgere, mens befolkningstallet i 2023 faldt med 130 borgere. 

Pr. 1. januar 2024 var befolkningstallet 56.218, og siden er befolkningstallet faldet med 566 borgere, da der 1. november 2024 var 55.652 borgere i Ringkøbing-Skjern Kommune. Administrationen har undersøgt, om der for de første ni måneder, sammenlignet med sidste år, er en forklaring på det faldende folketal. Den primære forklaring er en faldende tilflytning, men der udover har perioden budt på en uheldig kombination, som alle har påvirket befolkningstallet negativt: færre fødsler, flere dødsfald, flere fraflytninger og færre indrejste.

Der er i foråret lavet en befolkningsprognose for 2025, som viser en forventning om befolkningstilbagegang i 2024, med en forventning om 56.033 borgere pr. 1. januar 2025. Befolkningstallet er på nuværende tidspunkt 381 borgere under forventningen for 2025 i prognosen.

Befolkningstal for månederne markeret med en stjerne er "låste" tal fra Danmarks Statistik, mens de øvrige måneder er fra kommunens egne systemer. 

Likviditet

Likviditeten opgjort efter kassekreditreglen er den likviditetsstørrelse, kommunerne bliver målt på af ministeriet. Kassekreditreglen beregnes som den gennemsnitlige daglige likviditet over de seneste 12 måneder - denne må aldrig blive negativ.

Figuren nedenfor viser udviklingen fra primo 2021 til og med 31. oktober 2024. Den blå kurve viser den gennemsnitlige likviditet ekskl. deponerede midler, som pr. 31. oktober 2024 udgør 345,6 mio. kr. ("fri likviditet"). Den orange kurve viser den gennemsnitlige likviditet inkl. deponerede midler, som pr. 31.  oktober 2024 udgør 439,7 mio. kr. 

Deponerede midler omhandler primært udlodningerne fra forsyningsvirksomhederne, som frigives over 10 år med 1/10 årligt. Kommunen har pr. 31. oktober 2024 deponeret 80,5 mio. kr.

Den gennemsnitlige kassebeholdning ekskl. deponerede midler på 345,6 mio. kr. svarende til 6.210 kr. pr. indbygger, ligger således både over kommunens eget måltal for kassebeholdning på 250 mio. kr. og ministeriets krav på 3.000 kr. pr. indbygger. 

De store udbetalinger vedrørende grundskyld påvirker den gennemsnitlige likviditet i negativ retning, hvormed stigningen i den gennemsnitlige likviditet alt andet lige ville have være større, hvis kommunen ikke havde disse udbetalinger. Der er planlagt yderligere udbetalinger i 2025 og 2026. Derudover vil merforbruget på Social- og Sundhedsudvalget ligeledes påvirke den gennemsnitlige likviditet. Endelig er det en ændret periodisering i indtægterne fra grundskyld efter at staten har overtaget disse. Det har alt andet lige medført en lavere stigning i 1. halvår 2024 end den ellers ville have været. 

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Kommunestyrelseslovens § 21.

Økonomi

Ringkøbing-Skjern Kommune har ikke for sædvane at give tillægsbevillinger på driftsområdet i budgetopfølgningerne, da de relativt store overførsler mellem årene (som tillægsbevilges) medfører, at udvalgenes samlede nettobevilling kan rumme eventuelle merforbrug (forbrug af opsparede midler). I 2024 er situationen imidlertid den, at Social- og Sundhedsudvalget for det første har haft en negativ overførsel fra 2023 til 2024, som har nedskrevet udvalgets bevilling og herudover er der merforbrug på området. Derfor skal der søges tillægsbevilling, da det forventede forbrug aldrig må overstige det korrigerede budget inklusiv overførsler. 

Administrationen har identificeret mindre forbrug på andre driftsområder, som kan finansiere en stor del af tillægsbevillingen. Disse mindre forbrug foreslås derfor tillægsbevilget. Hvis disse mindre forbrug ikke blev tillægsbevilget med denne sag, ville de tilgå kassen i forbindelse med regnskabet, da der er tale om områder uden overførselsadgang til 2025. Tillægsbevillingerne påvirker ikke institutionernes budgetter, men placeres centralt på udvalgets område. 

Finansieringen af tillægsbevillingen foreslås delvist finansieres som vist i ovenstående tabel med 26,2 mio. kr. fra Økonomiudvalget og 2,7 mio. kr. fra Børne- og Familieudvalget. Finansieringen fra Børne- og Familieudvalget har ikke været behandlet i fagudvalget.

De resterende 7,6 mio. kr. foreslås finansieret fra kassen.

Beslutning fra Social- og Sundhedsudvalget den 20. november 2024 pkt. 6

Social- og Sundhedsudvalget har på deres møde den 20. november 2024 punkt 6 drøftet budgetopfølgningssagen for deres udvalgsområde, hvor der var følgende indstilling og beslutning. 

Indstilling

Administrationen indstiller, at Social- og Sundhedsudvalget

  • anbefaler Økonomiudvalget og Byrådet at der meddeles en tillægsbevilling på 37 mio. kr. til Social- og Sundhedsudvalget fordelt med 23,2 mio. kr. til Sundhed og Omsorg og 13,8 mio. kr. til Handicap og Psykiatri, samt
  • oversender finansieringen af tillægsbevillingen til drøftelse i Økonomiudvalget
  • tager budgetopfølgningen i øvrigt til efterretning

Beslutning

Administrationens indstilling godkendes. 

Effektvurdering

Ingen bemærkninger. 

Indstilling

Administrationen indstiller at Økonomiudvalget anbefaler Byrådet, 

  • at tillægsbevilge netto merudgifter på 60 mio. kr. på det finansielle område finansieret af kassen til dækning af udgifter til tilbagebetaling af grundskyld vedrørende perioden 2021-2023 
  • at godkende indstilling fra Social- og Sundhedsudvalget om at der tillægsbevilges 36,5 mio. kr. på Social- og Sundhedsudvalget til dækning af merudgifter og at disse finansieres ved negativ tillægsbevilling på Økonomiudvalget på 26,2 mio. kr., en negativ tillægsbevilling på Børne- og Familieudvalget på 2,7 mio. kr., mens de resterende 7,6 mio. kr. finansieres af kassen.
  • at budgetopfølgningen tages til efterretning. 

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Økonomiudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

3: Budgetopfølgning pr. 31. oktober 2024, anlæg - Teknik- og Miljø

Sagsnr: 23-022644

Sagsfremstilling

Administrationen har udarbejdet 3. budgetopfølgning for udvalgets anlægsområde i 2024. Der er pr. 31. oktober 2024 et samlet korrigeret anlægsbudget på i alt 141,059 mio. kr. fordelt med 140,362 mio. kr. på det skattefinansierede område og 0,697 mio. kr. på det brugerfinansieret område.

Det forventede regnskab for 2024 udgør i alt 68,288 mio. kr. fordelt med 66,808 mio. kr. på det skattefinansierede område og 1,48 mio. kr. på det brugerfinansierede område.

Budgetopfølgningen på hovedområderne fremgår af nedenstående oversigt. 

 

Opfølgningen på de enkelte områders anlægsprojekter og puljer fremgår af vedlagte oversigt. Ud af de knap 73 mio. kr. der ikke forventes anvendt er der følgende større projekter og puljer, hvor det afsatte budget ikke forventes anvendt fuldt ud i 2024. Det drejer sig om følgende projekter og puljer:

 

 

Anlægsprojekter der kræver bevilling:

Broen over Vorgod Å på St. Ahlevej.
Der er opstået en akut renoveringen af broen. Projektet er vurderet til at beløbe sig til i alt 3,5 mio. kr. i 2024/25. Der henvises til særskilt dagsordenspunkt i forhold til sagen. Der er i budgetopfølgningen medtaget en forventet udgift på 3,5 mio. kr. i 2024.

Sønderupvej.
I forbindelse med etablering af omfartsvejen på Sønderupvej har der været nogle følgeudgifter der i første omgang var vurderet til i alt 0,1 mio. kr. Den samlede merudgift er på 0,2 mio. kr. og det mangelende beløb på 0,1 mio. kr. foreslås finansieret af TMU's anlægspulje hvor der resterer 0,1 mio. kr. i 2024.

Badevej Søndervig.
På Badevej er støttemuren på nordsiden af stien mod havet igennem klitterne nu nyetableret og har kostet i alt 1,05 mio. kr. Der er oprindeligt afsat 0,8 mio. kr. til projektet. Merforbruget på de 0,25 mio. kr. foreslås finansieret af kontoen til større fornyelsesarbejde.

Gydebanker Vorgod Å
Der er igangsat projekt om etablering af gydebanker i Vorgod Å. Der er afsat 0,4 mio. kr. til projektet finansieret af overførselsmidler på puljen til Naturområder. Med henvisning til TMU-sag den 19. marts 2025 vedr. aktive vandløbsprojekter i 2024/25 er alle projekterne vedr. Vorgod Å slået sammen i 1 anlægsprojekt. Det samlede projekt forventes at beløbe sig til i alt 1 mio. kr. og de 0,6 mio. kr. finansieres af puljen til Naturområder.

Affaldsøer Bork Hytteby
Byrådet har på mødet den 21. maj 2024 godkendt etablering af affaldsøer ved Bork Hytteby. Projektet forventes færdigt inden årets udgang og de forventede udgifter bliver på 0,95 mio. kr. På mødet blev der ikke afsat hverken budget eller bevilling. Udgiften finansieres i første omgang af kassen, men indgår i den samlede mellemværende med det brugerfinansierede område. Merudgiften er i princippet udgiftsneutral for kassebeholdningen, da udgiften i sidste enden finansieres via de godkendte takster på området.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Ingen bemærkninger.

Økonomi

Viden & Strategi, Økonomi har ikke yderligere bemærkninger.

Effektvurdering

Ingen bemærkninger.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Teknik- og Miljøudvalget oversender sagen til Økonomiudvalget og Byrådet med indstilling om, at

  1. der gives en tillægsbevilling til anlægsbevilling på 0,1 mio. kr. til afvandingsforanstaltninger Sønderupvej finansieret af TMU's anlægspulje.
  2. der gives en tillægsbevilling til anlægsbevilling på 0,25 mio. kr. til renovering af støttemur på Badevej i Søndervig finansieret af kontoen til større fornyelsesarbejde.
  3. der gives en tillægsbevilling til anlægsbevilling på 0,6 mio. kr. til etablering af Gydebanker Vorgod Å finansieret af puljen til Naturområder.
  4. der gives en anlægsbevilling på 0,95 mio. kr. til etablering af affaldsøer ved Bork Hytteby finansieret af kassen jf. sagsfremstillingen.
  5. Teknik- og Miljøudvalget tager budgetopfølgningen til efterretning.
Teknik- og Miljøudvalget 26-11-2024
Teknik- og Miljøudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Fraværende: Hans Pedersen.

BilagBeslutning

Økonomiudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

4: Offentliggørelse af et planforslag for et område til centerformål ved Svinget og Nygade, Skjern

Sagsnr: 23-016985

Sagsfremstilling

Formålet med dagsordenspunktet er, at forslag til lokalplan nr. 507 og kommuneplantillæg nr. 49
godkendes og sendes i offentlig høring. Forslag til lokalplan og kommuneplantillæg for samme område blev også behandlet på Teknik- og Miljøudvalget den 22. oktober 2024. Her valgte udvalget at udsætte sagen med henblik på yderligere udredning. 

 

Administrationens forslag til ændret planlægning

Administrationen foreslår, at planlægningen deles i to dele, hvor denne sagsfremstilling indeholder hovedparten af det oprindelige lokalplanområde (området til ny ungdomsskole). Det sydlige og mindre område (her kaldet slagterigrunden) foreslår administrationen behandles politisk særskilt senere, hvor drøftelsen for slagterigrunden i første omgang vil handle om at afklare den maksimale højde på det ønskede boligbyggeri på slagterigrunden.

Dette reviderede forslag til lokalplan og kommuneplantillæg omfatter derfor kun planlægningen for ungdomsskolen, mens planlægningen for slagterigrunden er udsat og forventes at skulle genbehandles politisk.

Baggrund for planlægningen

Økonomiudvalget besluttede på mødet den. 6. februar 2024 at igangsætte udarbejdelsen af plangrundlag for et område til centerformål ved Svinget og Nygade, Skjern. Der er derfor udarbejdet forslag til lokalplan og kommuneplantillæg, der udlægger et areal til centerformål med specifik anvendelse til offentlige formål, uddannelsesinstitutioner, kulturelle institutioner, døgninstitutioner, sundhedsinstitutioner, offentlig administration og religiøse institutioner.

 

Formål:

Lokalplanens formål er at omdanne et erhvervsområde til centerområde og derved muliggøre udvidelsen af ungdomsskolen.

Områdets disponering og bebyggelse:

Planområdet er beliggende i byzonen i den nordlige del af Skjern, i et tidligere erhvervsområde tæt på bymidten. Det pågældende planområde er aktuelt udlagt til erhvervsformål og består af to boliger, et kompetencecenter, et autoværksted, en ungdomsskole og tidligere administrations- og kontorbebyggelse, se kort 1.

Kort 1: Lokalplanområdet er afgrænset med en hvidprikket linje. Kortet illustrerer den nuværende anvendelse af området.

Planområdet strækker sig over et areal på ca. 1,9 ha. Der ønskes et multifunktionelt centerområde, hvor udvidelsen af ungdomsskolen muliggøres, samtidig med at der gives mulighed for andre anvendelser for at skabe en fleksibel plan.

Bebyggelsen skal placeres således, at der er mulighed for at etablere større sammenhængende grønne arealer, som indbyder til ophold og aktiviteter. Der er indlagt byggelinjer, hvor byggelinjen mod syd er placeret med en større afstand til Stampebækken for at give plads til et større rekreativt område langs bækken. De resterende to byggelinjer langs Nygade og Svinget er placeret med en mindre afstand til vejskel. Dette giver mulighed for en mere fleksibel placering af bebyggelse i området. 

Ungdomsskolens aktiviteter skal primært indrettes i den eksisterende bygningsmasse. Ny bebyggelse kan opføres med en maksimal højde på 8,5 meter og en maksimal bebyggelsesprocent på 50 for den enkelte grund, med undtagelse af matrikel 5ah og 5ak, hvor den maksimale bebyggelsesprocent er fastsat til 30, så længe området anvendes til åben-lav boliger. Lokalplanen tillader ikke nye boliger, men de lovligt eksisterende boliger kan videreføres, med mulighed for opførelse af mindre tilbygninger og udhuse.

Andre særlige forhold:

Støj:

Der er udarbejdet et støjnotat for erhvervsområdet nord for planområdet, hvor det vurderes, at den
nuværende samt fremtidige erhvervsdrift ikke vil påvirke planområdet. Denne planlægning ændrer
dele af planområdet fra erhvervsområde til centerområde, hvilket medfører skærpede støjgrænser for
erhvervsområdet nord for planområdet. Ifølge det udarbejdede støjnotat vurderes det, at planlægningen ikke vil have indvirkning på den nuværende samt eventuel fremtidig drift af de eksisterende erhverv.

Forhold til anden planlægning:

Der er udarbejdet et kommuneplantillæg, som sikrer, at der er den nødvendige overensstemmelse mellem lokalplanen og kommuneplanen. Kommuneplantillægget er udarbejdet til Kommuneplan 2021-2033, men forholder sig både til Kommuneplan 2021-2033 og Forslag til Kommuneplan 2025-2037.

Offentlighedsfasen:

Den kommende høringsperiode er fastsat til 4 uger, da forslaget ikke medfører større ændringer i kommuneplanen. Kommuneplantillægget sikrer, at anvendelsen fremover i kommuneplanen bedre afspejler den nuværende anvendelse af området. Kommuneplantillægget ændrer områdets anvendelse fra erhverv til centerområde.

Miljøvurdering:

Der er gennemført en miljøscreening af planforslagene. Konklusionen af screeningen er, at planforslagene giver ikke anledning til væsentlige indvirkninger på miljøet og derfor ikke er omfattet af kravet om miljøvurdering.

Foroffentlig høring:

I forbindelse med den foroffentlige høring er der kommet ideer og forslag til planlægningen fra 3 borgere se bilag.

Bemærkninger fra den foroffentlige høring omhandler primært disponeringen af området samt bekymringer vedrørende trafiksikkerheden langs Nygade. Lokalplanen tillader maksimalt én overkørsel pr. ejendom. Ejendomme, der grænser direkte op til både Svinget og Nygade, må have én overkørsel til hver vej for at sikre en hensigtsmæssig trafikafvikling. En borger har efterspurgt, at ny bebyggelse skal benyttes som afskærmning mod boligområdet på Nygade. Der er indlagt byggelinjer, der muliggør placering af bebyggelsen langs Nygade som afskærmning mod boligområde.

En af de indkomne bemærkninger vedrører slagterigrunden. Da slagterigrunden ikke indgår i den aktuelle lokalplan på grund af den nye afgrænsning, vil det indkomne høringssvar blive behandlet særskilt i forbindelse med planlægning for slagterigrunden.

De indkomne ideer og forslag er behandlet i vedlagte notat. Administrationen indstiller, at notatet anvendes som svar.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Planloven

Lov om miljøvurdering af planer og programmer og af konkrete projekter (VVM)

Økonomi

Byrådet har afsat anlægsmidler til etablering af nye lokaler til ungdomsskolen i kommunens budget fordelt over årene 2023- 2025. Der er brugt midler til køb af hhv. Svinget 1G og Nygade 56.

Effektvurdering

Lokalplanen giver mulighed for etablering af ungdomsskolen. En realisering af en ombygget og forbedret ungdomsskole på stedet vil bidrage til at indfri målsætningen i Børne- og Familiepolitikken om, at "alle børn og unge har mulighed for at indgå i forskellige typer af fritids- og kulturfællesskaber samt faglige og digitale fællesskaber."

Lokalplanen skal sikre, at ungdomsskolen kan sameksistere med både boliger og erhverv som naboer.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Teknik- og Miljøudvalget og Økonomiudvalget anbefaler Byrådet, at:

  1. Forslag til Tillæg 49 til Kommuneplan 2021-2033 og Lokalplan 507 for et område til

    centerformål ved Svinget og Nygade, i Skjern vedtages og fremlægges i offentlig høring i fire uger.

     

  2. Notatet med behandling af ideer og forslag godkendes og anvendes til besvarelse af bemærkningerne.
Teknik- og Miljøudvalget 26-11-2024
Teknik- og Miljøudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Fraværende: Hans Pedersen.

BilagBeslutning

Økonomiudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

5: Ny bro over Vorgod Å ved St. Ahlevej

Sagsnr: 24-019086

Sagsfremstilling

Broen over Vorgod Å på St. Ahlevej ved kommunens nordøstlige grænse har længe været på planen til renovering.

Det var forventningen, at der var tale om et mindre projekt med et nyt brodæk, men arbejdet er blevet igangsat tidligere på grund af pludseligt opståede sætninger i kørebanen, og en efterfølgende dykkerundersøgelse, som bl.a. har vist, at broens fundament er undermineret på grund af kraftig strøm i åen. Der er derfor behov for en helt ny bro på stedet. 

 

Den nye bro vil blive klimasikret, den vil få en spændvidde på 9 m. mod nuværende 5,5 m., hvilket betyder, at der bliver skabt langt bedre plads til de store vandmængder i åen.

Broen kan forventeligt stå klar til brug primo februar 2025. Der er indtil da omkørsel via Timringvej

Den samlede pris vil beløbe sig til ca. 3,5 mio. kr. Det er ikke muligt af finansiere udgiften over puljen til renovering af broer, og det anbefales derfor, at projektet finansieres af de følgende midler:

  • 0,5 mio. fra puljen til klimasikring.
  • 2 mio. kr. som er afsat til udbygning af Kirkevej incl. vejbro i Troldhede.
  • 1 mio. af pulje til forsyningsprojekter.

Eventuelle uforudsete udgifter derudover, vil blive finansieret over puljen til renovering af broer.

Projektet med udbygning af Kirkevej i Troldhede ved Troldtekt har baggrund i en planlagt udvidelse af fabrikken, men udvidelsen er endnu ikke blevet igangsat, og det er ikke forventningen, at der kommer til at ske noget i den nærmeste fremtid.

Administrationen vil hen over vinteren 2024/2025 opdatere listen over de kommende års prioriteringer af "Pulje til renovering af broer og tunneller", og fremlægge den til godkendelse i Teknik og Miljøudvalget. 

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Ingen bemærkninger.

Økonomi

Den samlede pris på 3,5 mio. kr. for en ny bro foreslås finansieret således:

Budget 2024
Klimasikring 0,5 mio. kr.
Kirkevej 2,0 mio. kr.

Budget 2025
Teknik- og Miljøudvalgets anlægspulje 1 mio. kr.

Eventuelle uforudsete udgifter derudover, vil blive finansieret over puljen til renovering af broer.

Effektvurdering

Ingen bemærkninger.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Teknik- og Miljøudvalget oversender sagen til Økonomiudvalget og Byrådet med indstilling om, at

  1. der gives en anlægsbevilling på i alt 3,5 mio. kr. til broprojektet, og der afsættes et rådighedsbeløb 3,5 mio. kr. finansieret med 0,5 mio. kr. af pulje til klimasikring og 2 mio. kr. af vejprojektet ved Troldtekt og 1 mio. kr. fra puljen Forsyningens-projekter.
Teknik- og Miljøudvalget 26-11-2024
Teknik- og Miljøudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Fraværende: Hans Pedersen.

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Økonomiudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

6: Anmodning om gældseftergivelse og ændret kommunal støtte til Naturkraft og Ringkøbing Fjord Museer

Sagsnr: 24-024071

Sagsfremstilling

Ringkøbing Fjord Museer er under forandring. Ved årsskiftet 2024-25 indgår museet en langsigtet aftale om driften af Naturkraft, samtidig med at museet overtager Fiskeriets Hus. Planerne indgår i museets strategi om at understøtte kulturturismen med stærke attraktioner i Ringkøbing-Skjern Kommune og være et stærkt kulturelt aktiv for borgere og tilflyttere.

For at museet kan overtage aktiviteterne i Naturkraft fuldt og helt, ønsker museet, at det lån på 15 mio. kr., som Ringkøbing-Skjern Kommune bevilgede Fonden Naturkraft i 2021, delvist eftergives og delvist flyttes over til Ejendomsfonden Naturkraft. Fonden Naturkraft anmoder om kommunens opbakning til dette, da man ser et tæt samarbejde med museet som den eneste realistiske mulighed for Naturkrafts fortsatte drift.

Driftsaftalen falder sammen med, at staten fra 2025 overgår til en ny tilskudsordning for statsanerkendte museer, hvor støtten beregnes ud fra historiske tal. Ringkøbing Fjord Museer får derfor i perioden 2025-2028 ikke incitamentstilskud for en række besøgssteder og aktiviteter svarende til næsten en tredjedel af de samlede aktiviteter, ca. 100.000 gæster.

Dette udfordrer museet økonomi i en treårs periode. Overtagelsen af Naturkraft og Fiskeriets Hus sker således uden statstilskud i en periode frem til, at besøgstal og indtægter fra Naturkraft og Fiskeriets Hus fra 2028 kan indgå i beregningen af statens incitamentstilskud til museet.

 

Drift af Naturkraft

Ringkøbing Fjord Museer har drevet Naturkraft på en midlertidig driftsaftale siden 1. februar 2022.

Museet har vendt besøgstallet fra et kraftigt fald, hvor man i år to efter åbning landede på 33.000 gæster, til en stabilisering på ca. 40-45.000 gæster. Museet har desuden vendt driftsøkonomien fra at give et millionunderskud til at balancere som en del af museets samlede virke. Med ledelses-, udviklings- og formidlingskraft fra museets medarbejdere.

Naturkraft stod ved åbningen med en byggesag omfattende en sætningsskade samt ventilationen. Denne sag blev forligt i sommeren 2024, hvorefter Naturkraft har betalt et restancebeløb på 10 mio. kr. og betalt af på gæld til banken. Dette har været forudsætningen for, at museet og Fonden Naturkraft nu kan lave en langsigtet aftale om driften.

Ringkøbing Fjord Museer påtager sig driften af Naturkraft pr. 1. januar 2025. Alle aktiviteter, herunder indtægter og udgifter, alment vedligehold, drift, aftaler, medarbejdere og ledelse, vil overgå til Ringkøbing Fjord Museer. Fonden Naturkraft vil fortsat eksistere for at kunne sikre, at museet opfylder Naturkrafts formål.

 

Driftsøkonomi Naturkraft

Usikre økonomiske forudsætninger omkring ophør af statsstøtte og usikkerhed om kommunal støtte og tilbagebetaling af lån til Ringkøbing-Skjern Kommune vanskeliggør den videre udvikling, da Ringkøbing Fjord Museer ikke har mulighed for at overtage en milliongæld eller en drift, der i en årrække vil generere underskud pga. manglende offentlige tilskud.

Det sidste primært aktualiseret ved at statens tilskud på 4 mio. kr. som “Driftslignende tilskud fra Undervisningsministeriet” fra 2020-2024 ikke forlænges på trods af henvendelser om situationen. Når museet underskriver driftsaftalen vil Naturkraft indgå som en del af museets statsanerkendte drift under Kulturministeriet, hvorfor tilskud gennem Undervisningsministeriet ikke længere er mulige.

Statsanerkendelsen betyder desuden, at Ringkøbing Fjord Museer ikke længere kan tage entre for børn og unge under 18 - heller ikke på Naturkraft. Det vil gøre det mere attraktivt for lokale og turister at besøge Naturkraft, men indebærer også en økonomisk påvirkning, som der er taget højde for i det fremtidige budget.

Fonden Naturkraft har siden 2020 modtaget et driftstilskud fra Ringkøbing-Skjern Kommune i 2025 vil det være på 4,1 mio. kr. (inkl. tilskudsmoms), aftalen løber til og med 2025, hvorfor byrådet i juni 2022 vedtog, at tilskuddet skulle drøftes i forbindelse med budget 2026.  

Fonden Naturkraft og museets bestyrelser anmoder om, at det kommunale tilskud til Naturkraft gøres fast og samles med museets tilskud, således at Ringkøbing Fjord Museer fra 2025 modtager det samlede tilskud. Museet anmoder om, at beslutningen ikke udskydes til forhandlinger om budget 2026, da museets bestyrelse har brug for sikkerhed omkring de fremtidige driftsmæssige tilskud, før museets driftsaftale med Naturkraft underskrives.

 

Lån Naturkraft

Fonden Naturkraft lånte i 2021 15 mio. kr. af Ringkøbing-Skjern Kommune, da driften var presset af opstart under COVID-19 og af igangværende byggesager.

Fonden Naturkraft anmoder om eftergivelse af 9 mio. af gælden til Ringkøbing Skjern Kommune. Bestyrelsen for Fonden Naturkraft ønsker herefter at indfri den resterende gæld på 6 mio. kr. samtidig med at kommunen etablerer et nyt tilsvarende udlån til Ejendomsfonden Naturkraft. Ved et nyt lån (frem for overdragelse af gældsforpligtelsen) er der mulighed for at kommunen kan få sikkerhed i bygningerne. Aftalen om at tilbagebetalingen af den resterende gæld på 6 mio. finder sted fra 2030 fastholdes.

Driftsøkonomi Fiskeriets Hus

Fiskeriets Hus har gennem årene modtaget et kommunalt tilskud på 7.000 kr. En sådan drift har kun været mulig, fordi attraktionen i en lang årrække har udskudt nødvendige udgifter. Med henblik på den langsigtede udvikling af Fiskeriets Hus til en stærk attraktion og med henblik på at sikre en fagligt forsvarlig fusion af samlingerne i museet og i Fiskeriets Hus, bliver det i følge museet nødvendigt at afse midler til samlingsgennemgang i forlængelse af overtagelsen.

Derfor anmoder bestyrelsen for Ringkøbing Fjord Museer om et årligt tilskud på 626.000 kr.

De 350.000 skal gøre det muligt at ansætte en halv akademisk medarbejder, der skal varetage samlingsgennemgang, kassation, registrering og flytning af genstande til magasinet. Beløbet vil kunne anvendes til en hel stilling i forbindelse med tilskud til arkivbistand fra 2025, jf. afsnit om museets tilskud. De resterende 276.000 kr. vil gå til især konservering af genstande.

 

Driftsøkonomi Kaj Munks Præstegård

Der gives i dag et kommunalt tilskud på årligt 228.000 kr. til Den selvejende institution Kaj Munks Præstegård i Vedersø, hvor museet siden åbningen for offentligheden i 2010 har varetaget alle aktiviteter, herunder ledelse, medarbejdere, drift, formidling, skoletjeneste, alment vedligehold, budget og regnskab.

I forbindelse med museumsreformen er det pt. usikkert, hvorvidt besøgstallet fra Kaj Munks Præstegård kan medtælles under museets aktiviteter. Ringkøbing-Skjern Kommune kan hjælpe med at konsolidere Kaj Munks Præstegård som en del af museet ved at flytte tilskuddet til museet, der har den daglige drift, medarbejdere og udviklingskraft. Ændringen af tilskudsmodtager er med forbehold for en positiv tilkendegivelse fra Den selvejende institution Kaj Munks Præstegård.

 

Anmodning om ekstraordinært tilskud til Ringkøbing Fjord Museer 2025-2028

Den nye Museumsreforms incitamentsbaserede statstilskud betyder, at de besøgende på Naturkraft og Fiskeriets Hus ikke kan indgå i beregningsgrundlaget i de første tre år.

Ringkøbing Fjord Museers bestyrelse anmoder derfor om en midlertidig forhøjelse af den kommunale støtte med 2 mio. kr. om året i 2025, 2026 og 2027. Denne støtte er nødvendig i etableringsfasen for varetagelsen af driften af Naturkraft og overtagelsen af Fiskeriets Hus.

Det forventes, at museets incitamentsbaserede statstilskud fra 2028 og fremover vil blive positivt påvirket af, at museet fra 2025 og frem kan tælle besøgstal, entreindtægt og kommunalt tilskud med for Naturkraft, Fiskeriets Hus, ture i landskabet - og forhåbentlig også for Kaj Munks Præstegård. Der arbejdes til stadighed på at få statsstøtte i den mellemliggende periode, men dette er forbundet med høj usikkerhed. Såfremt museet opnår forhøjet statsstøtte i den mellemliggende periode vil det ekstraordinære kommunale tilskud blive genforhandlet med museet.

 

Anmodning om samling af faste driftstilskud fra Ringkøbing-Skjern Kommune

Den kommunale støtte til Ringkøbing Fjord Museer udbetales pt. som et basistilskud samt flere mindre tilskud gennem forskellige kommunale udvalg. Ringkøbing Fjord Museers bestyrelse anmoder om, at disse samles i et samlet fast tilskud. Se opgørelse under økonomi. 

Ved samling af tilskuddene vil en specificering af museets opgaver for tilskuddet fremgå af et tilskudstilsagn til museet.

Museet modtager midlertidige årlige tilskud på 250.000 kr. (inkl. moms) i 2024 og 2025 til skoletjeneste og 200.000 kr. (inkl. moms) i 2025 -2028 til arkivmedarbejder. Museet søger om at de samlede 450.000 kr. (inkl. moms) gøres faste. 

 

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Museumsloven, LBK nr. 358 af 8. april 2014 med senere ændringer.

Økonomi

Det kommunale tilskud er i 2025-priser sammensat således:

  

Forskellen mellem budget og udbetalte tilskud skyldes reglerne om positiv moms.
Tilskuddene til Fiskeriets Hus, Kaj Munks Præstegård og "Ud på tur" er faste beløb, som ikke løbende har været prisreguleret. 

Ringkøbing Fjord Museers bestyrelse anmoder om, at alle tilskud under Ringkøbing Fjord Museer samles og gøres permanente.

Herudover anmodes om et øget varigt tilskud til Fiskeriet hus på 626.000 og et ekstraordinært tilskud i 2025-2027 på årligt 2 mio. kr. Der skal anvises finansiering til begge beløb.

Ringkøbing Fjord Museerne ligger i dag på et lavt niveau af tilskud, både fra stat og kommune, når der sammenlignes med andre museer i samme kategori af antal besøgende (jf. bilag).

Viden Og Strategi, Økonomi's bemærkninger
Viden og Strategi, Økonomi bemærker at nærværende sag for så vidt ændring af tilskudsbeløb i udgangspunktet er en budgetsag, som bør behandles i forbindelse med vedtagelse af årsbudgettet. Hvis det nu besluttes, at ændre tilskudsbeløb for 2025, bør merudgifterne jf. kommunens regler for forvaltning af budgettet kompenseres indenfor udvalgets område.

Tilskuddet til Naturkraft har hidtil været placeret under Økonomiudvalget. Det er her muligt, at anvise finansiering til at gøre tilskuddet permanent.

De øvrige tilskud, som Ringkøbing Fjord Museer søger om, ligger under Kultur- og Fritidsudvalget. Her bør udvalget anvise kompenserende besparelse. Der kan eventuelt anvises besparelse i 2025 mens drøftelsen af finansiering fra 2026 og frem oversendes til budgetdrøftelserne. Hvis udvalget ikke kan omprioritere midler i 2025, må udvalget oversende til Økonomiudvalget uden anvisning af finansiering.

For så vidt delvis eftergivelse af gælden vil dette påvirke kommunens likviditet tilsvarende, idet fremtidige afdrag på denne del af gælden afskrives.

Effektvurdering

Museet bidrager til lokalsamfundet, ikke blot i form af kulturtilbud af international
karat, men først og fremmest fordi en vifte af kulturtilbud er et af de væsentligste motiver - sammen
med naturen - for at besøge kyst- og naturområder i Danmark (jf. bilag). Som led i den samlede
værdikæde i turismen vil et stærkt museum med tilbud til mange målgrupper på flere lokationer
spille væsentligt ind, når man taler om at løfte hele turismen. Dette gælder ikke mindst ift. at sikre
helårsturisme med afledte helårsarbejdspladser og et øget døgnforbrug.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Kultur- og Fritidsudvalget anbefaler Økonomiudvalget og Byrådet at beslutte 

  1. om de faste tilskud til hhv. Fiskeriets hus, Kaj Munks Præstegård og 'ud på tur' med et samlet årligt budget på 360.000 kr. skal samles i Ringkøbing Fjord Museernes ordinære driftstilskud.
  2. om museets anmodning ift., at de midlertidige tilskud til hhv. skoletjenesten med budget på 238.000 kr. og arkivmedarbejder på 190.000 kr. gøres til faste tilskud i Ringkøbing Fjord Museernes ordinære driftstilskud skal henvises til budgetforhandlingerne for 2026, da tiltagene aktuelt er finansieret af overførselsmidler under Kultur- og Fritidsudvalget.
  3. om museets anmodning ift., at et årligt tilskud til Fiskeriets Hus på 595.000 kr. (ekskl. tilskudsmoms) skal henvises til budgetforhandlingerne for 2026.


    Administrationen indstiller, at Økonomiudvalget anbefaler Byrådet at beslutte

  4. om 9 mio. af Fonden Naturkrafts gæld til Ringkøbing Skjern Kommune skal eftergives.
  5. at der etableres et nyt lån på 6 mio. kr. til Ejendomsfonden Naturkraft (med sikkerhed i bygningerne) jf. bilag 5. Gældsafviklingen finder sted fra 2030.
  6. om det årlige tilskud til Naturkraft på 3,9 mio. kr. (2025-budget) fortsætter efter 2025 og indgår i driftstilskuddet til Ringkøbing Fjord Museerne. Tilskuddet finansieres indenfor Økonomiudvalgets ramme og flyttes efterfølgende til Kultur- og Fritidsudvalget.
  7. om museets anmodning ift. et ekstraordinært driftstilskud på årligt 1,9 mio. kr. (ekskl. tilskudsmoms) i 2025 - 2027 skal godkendes, idet Økonomiudvalget anviser finansieringen.
  8. om Byrådet på de respektive udvalgs vegne vil godkende, at museets anmodning om at overflytte tilskud til naturvejlederordningen på hhv. 300.000 kr. fra Teknik- og Miljøudvalget og 150.000 kr. fra Børn og Familie udvalget til Kultur- og Fritidsudvalget, så tilskuddene fremadrettet kan indgå i det samlede ordinære driftstilskud til museet.       

Kultur- og Fritidsudvalget 21-11-2024
Kultur- og Fritidsudvalget anbefaler, at 

  1. De faste tilskud til hhv. Fiskeriets hus, Kaj Munks Præstegård og 'ud på tur' samles i Ringkøbing Fjord Museernes ordinære driftstilskud.
  2. Museets anmodning ift., at de midlertidige tilskud til hhv. skoletjenesten og arkivmedarbejder henvises til budgetforhandlingerne for 2026
  3. Museets anmodning ift., at et årligt tilskud til Fiskeriets Hus henvises til budgetforhandlingerne for 2026. (2025 finansieres indenfor udvalgets eget område). 

Fraværende: Henrik Andersen, Henrik Hammelsvang.

BilagBeslutning

Økonomiudvalget anbefaler pkt. 1, 2, 3 og 8 godkendt.

Et flertal i Økonomiudvalget anbefaler følgende:

4. at 9 mio. kr. af Fonden Naturkrafts gæld til Ringkøbing-Skjern Kommune eftergives,

5. at den resterende gæld erstattes af et nyt lån på 6 mio. kr. til Ejendomsfonden Naturkraft (med sikkerhed i bygningerne) jf. bilag 5. Gældsafviklingen finder sted fra 2030,

6. at det årlige tilskud til Naturkraft på 3,9 mio. kr. (2025-budget) fortsætter efter 2025 og indgår i driftstilskuddet til Ringkøbing Fjord Museerne. Tilskuddet finansieres indenfor Økonomiudvalgets ramme og flyttes efterfølgende til Kultur- og Fritidsudvalget,

7. at museets anmodning ift. et ekstraordinært driftstilskud på årligt 1,9 mio. kr. (ekskl. tilskudsmoms) i 2025-2027 godkendes. Tilskuddet finansieres i 2025 indenfor Økonomiudvalgets ramme inkl. overførsler og indarbejdes i budgetforslag 2026-2029.

Flertallets anbefaling sker under forudsætning af, at der til byrådets behandling foreligger et notat, der beskriver hvorledes og hvornår fondskonstruktionen kan ændres, således museet kan overtage driften af Naturkraft endeligt og fuldt ud.

Kristian Andersen og Jakob Agerbo kan ikke tilslutte sig flertallets anbefaling vedr. pkt. 4-7.

Kopier link til punktet  -   Print

7: Godkendelse af Rammeaftalen 2025-2026

Sagsnr: 24-023845

Sagsfremstilling

Som et led i koordineringen på det specialiserede socialområde skal der udarbejdes en
rammeaftale mellem de midtjyske kommuner og Region Midtjylland. Den nuværende
rammeaftale udløber ved årets udgang og der er derfor udarbejdet udkast til rammeaftale
2025-2026.

KKR Midtjylland har på møde den 19. november 2024 godkendt udkast til Rammeaftale 2025-26 på det specialiserede social- og specialundervisningsområde i Midtjylland. Rammeaftalen er fremsendt til godkendelse i de midtjyske byråd og i regionsrådet.

Administrationen anbefaler, at Social- og Sundhedsudvalget og Byrådet godkender Rammeaftale 2025-26.

Kommunerne og Region Midtjylland indgår hvert andet år en rammeaftale om samarbejdet på det specialiserede social- og specialundervisningsområde. Formålet med rammeaftalen er at sikre fælles principper for styring og udvikling på tværs af kommuner og region. Området omhandler tilbud til borgere med fysiske og mentale handicaps eller psykiske lidelser, hvor kommunerne sammen med regionen i regi af rammeaftalen skal sikre, at der er den nødvendige kapacitet i regionen som helhed, f.eks. i form af botilbud. 

Der er forslag om følgende udviklingsområder:

  • Mental sundhed og psykiatri
  • Borgere med komplekse udfordringer
  • Overgangen fra børne – og ungeområdet til voksenområdet

Udviklingsområderne er blevet drøftet i DASSOS samt på KKR- konferencen den 18. juni med deltagelse af lokalpolitikere fra Midtjylland, hvor der var opbakning til de tre udviklingsområder.

Rammeaftalen indeholder desuden en styringsaftale, som beskriver principperne for finansiering, takstberegning og afregning i den midtjyske region. Styringsaftalen fastlægger således spillereglerne for samarbejdet mellem køber og sælger af tilbud på de tilbud, der er omfattet af rammeaftalen.  Styringsaftale 2025-26 er på de væsentlige punkter en videreførelse af aftalerne i den
nuværende styringsaftale. Takstgruppen har ajourført og redigeret styringsaftalen, så den er
opdateret med de seneste ændringer af betydning for køb og salg af pladser. (Link: https://sekretariatmidtjylland.viborg.dk/media/bjmdsejz/bilag-2-endeligt-udkast-styringsaftale-2025-26.pdf ).

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Ifølge bekendtgørelse om rammeaftaler m.v. på det sociale område og på det almene ældreboligområde indgår kommunalbestyrelserne i region og regionsrådet en rammeaftale om faglig udvikling, styring og koordinering af de kommunale og regionale tilbud, der ligger i regionen.

Økonomi

Rammeaftalen fastlægger rammerne for styring af økonomi- og kapacitetsudviklingen på de omfattede tilbud.

Viden & Strategi, Økonomi har ikke yderligere bemærkninger.

Effektvurdering

Rammeaftale 2025-26 sætter retningen for de kommende års samarbejde om udvikling af faglige indsatser og koordinering af kapacitet og styring på det specialiserede social- og specialundervisningsområde i Midtjylland.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Social- og Sundhedsudvalget og Byrådet godkender Rammeaftale 2025-26 på det specialiserede social- og specialundervisningsområde i Midtjylland.

 

Børne- og Familieudvalget 20-11-2024
Børne- og Familieudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

 

Social- og Sundhedsudvalget 20-11-2024
Social- og Sundhedsudvalget anbefaler administrationens indstilling til Byrådet.

BilagBeslutning

Økonomiudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

8: Udbudsplan 2025

Sagsnr: 24-017733

Sagsfremstilling

Økonomiudvalget orienteres hvert år om udbudsplanen for det kommende år. Nedenstående varekøb og tjenesteydelser er det, som forventes at blive sendt i udbud 2025 i henhold til Udbudsloven.

Den samlede sum for aftalerne er 96 mio. kr. pr. år.

Nogle opgaver udbydes i eget regi, mens udbudsforpligtigelsen på andre områder løftes af KL's forpligtigende aftaler gennem SKI. Varekøb og tjenesteydelser er udbudspligtige, såfremt der bliver købt for 400.000 kr. årligt eller ca. 1,6 mio. beregnet over 48 måneder.

En udbudsforretning tager gerne nogle måneder og følger nødvendigvis ikke kalenderåret. Bygge-/ anlægsopgaver og IT-systemer indgår ikke i udbudsplanen.

Opgavens navn
Affaldshåndtering32.000.000 kr.
Danskuddannelse16.000.000 kr.
Rengøring og vindues polering14.000.000 kr.
Køretøjer/maskiner til LBK4.000.000 kr.
Tandlægeydelser4.000.000 kr.
Vask og leje af beklædning til plejepersonalet4.000.000 kr.
Hjemmeplejebiler og service 12 stk.3.600.000 kr.
Diabeteshjælpemidler2.300.000 kr.
Kontorartikler, skoleartikler, papir i ark2.100.000 kr.
Tablets2.000.000 kr.
Transport af grus2.000.000 kr.
Rottebekæmpelse1.700.000 kr.
Urologihjælpemidler1.600.000 kr.
Tolkeydelser1.400.000 kr.
Kreative materialer 2025800.000 kr.
Lad biler til LBK 3 stk.650.000 kr.
Mandskabsvogne til LBK 2 stk.650.000 kr.
Elbiler til bostøtten. 2 stk.600.000 kr.
Elbiler til Sundhed og Omsorg Akut Team. 2 stk.600.000 kr.
Naturgas600.000 kr.
Dentalmaterialer525.000 kr.
Kølebil til Åkanden 2025500.000 kr.
El Minibus til Ringkøbing Skole350.000 kr.
El-varebil til Kulturskolen300.000 kr.
Varebil til LBK300.000 kr.
Papir i ark på paller200.000 kr.
Tøjvask til ældreUkendt.
96.775.000 kr.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Lov om udbud nr. 1564 af 15/12/2015 og med senere ændringer.

Økonomi

De afledte mer- eller mindre udgifter afholdes af/tilgår i udgangspunktet det respektive fagområde.

Effektvurdering

Ingen bemærkninger.

Indstilling

Administrationen indstiller, at Økonomiudvalget tager orienteringen til efterretning.

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Taget til efterretning.

Kopier link til punktet  -   Print

9: Forslag til harmonisering af Dialogforum for Dagtilbud og Folkeskolernes Samråd

Sagsnr: 24-015430

Sagsfremstilling

Børne- og Familieudvalget har udsendt forslag til nye forretningsordner for Dialogforum for Dagtilbud og Folkeskolernes Samråd i høring. Formålet har blandt andet været at harmonisere sammensætningen af de to rådgivende organer. Der skal tages stilling til, om høringssvarene giver anledning til ændringer i forretningsordnerne.

Dialogforum for Dagtilbud og Folkeskolernes Samråd er rådgivende organer for Børne- og Familieudvalget. Der afholdes typisk to årlige møder i hvert organ, hvor forældrerepræsentanter kan gå i direkte dialog med medlemmerne af Børne- og Familieudvalget om de politiske spørgsmål, man er optaget af. 

For hvert organ er der fastlagt en forretningsorden, som beskriver sammensætningen af organet og fastlægger nogle rammer for afviklingen af møderne.

Godkendes forslagene til nye forretningsordner, vil der ske ændringer i sammensætningen af de to rådgivende organer og i den måde, hvorpå møderne afholdes.

Med de foreslåede ændringer vil sammensætningen af de to rådgivende organer blive mere ens. Den ændrede sammensætning forventes også at give forældrerepræsentanternes stemme relativt større vægt i dialogen på møderne, idet der fremover vil deltage færre dagtilbudsledere og skoleledere. En ny mulighed for at afholde møderne helt eller delvist fælles forventes desuden at styrke helhedsperspektivet i dialogerne.

Som de vigtigste ændringer i forhold til de gældende forretningsordner kan det nævnes, at

  • hvert dagtilbud og hver skole repræsenteres ved formanden for bestyrelsen eller et andet medlem,
  • der udpeges én dagtilbudsleder til Dialogforum for Dagtilbud og én skoleleder til Folkeskolernes Samråd,
  • der udpeges en pædagog og en medhjælper eller en pædagogisk assistent til Dialogforum for Dagtilbud,
  • der udpeges en lærer til Folkeskolernes Samråd,
  • møderne som udgangspunkt holdes samme dag,
  • møderne ved behandling af tværgående emner kan afholdes helt eller delvist sammen, og at
  • der nedsættes et fælles forretningsudvalg for de to organer.

Ifølge gældende forretningsorden for Dialogforum for Dagtilbud deltager alle institutionslederne men ingen medarbejderrepræsentanter i møderne. I Folkeskolernes Samråd deltager i dag 2 repræsentanter for hver skolebestyrelse, 3 skoleledere, 2 lærerrepræsentanter, 2 SFO-ledere og en repræsentant fra Skole & Forældre.

Administrationen gør opmærksom på, at der var en fejl i høringsmaterialet vedrørende forslaget til forretningsorden for Folkeskolernes Samråd. Under overskriften Forretningsudvalg stod der, at "Skolelederen og dagtilbudslederen udpeges af fagchefen for Dagtilbud og Undervisning". Det er ikke meningen, at der skal deltage en skoleleder og en dagtilbudsleder i forretningsudvalget.

Forældre- og skolebestyrelser har haft frist indtil den 5. november til at indsende høringssvar. Ved fristens udløb var der indkommet 14 høringssvar ud af 46 mulige.

Sammendrag af høringssvar

Alle høringssvarene er samlet i et bilag til dagsordenspunktet. Følgende opsummerer de væsentligste punkter fra høringssvarene:

Harmonisering og styrket dialog:
En ensretning af strukturen for Dialogforum for Dagtilbud og Folkeskolernes Samråd bliver i 4 af svarene fremhævet som et positivt skridt, især set i forhold til øget forældreindflydelse og samlede drøftelser på tværs af skoler og dagtilbud.

Reduceret ledelsesrepræsentation:
I 2 af svarene bakkes op om at reducere antallet af skole- og institutionsledere, så der bliver mere plads til forældrerepræsentanterne. Omvendt bliver der i 5 af svarene udtrykt bekymring for, at reduktionen i skole- og institutionsledernes tilstedeværelse kan svække beslutningsprocessen og begrænse de praktiske indsigter, som er nødvendige under drøftelserne. 

Reduktion af forældrerepræsentanter
8 bestyrelser udtrykker bekymring over at begrænse forældrerepræsentationen til én repræsentant pr. institution, da det kan føre til færre perspektiver og mindre engagement.

Fælles møder og fælles forretningsudvalg
Forslaget om fælles møder ved tværgående emner omtales positivt i 3 høringssvar, da det kan fremme en helhedsorienteret tilgang til børns udvikling på tværs af aldersgrupper og institutioner. 

Repræsentation af specialundervisningsområdet og SFO
I 3 af høringssvarene udtrykkes bekymring over manglende repræsentation af SFO’er og specialundervisning.

Herudover indeholder høringssvarene forskellige kommentarer og forslag til ændringer i forretningsordenerne.

En repræsentant fra administrationen deltager ved punktet. 

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Ifølge Folkeskolelovens § 41 skal kommunalbestyrelsen efter indhentet udtalelse fra skolebestyrelserne fastsætte en vedtægt, som bl.a. indeholder bestemmelser om sammensætningen af eventuelle rådgivende organer for kommunens skolevæsen.

Økonomi

Viden og Strategi, Økonomi har ingen bemærkninger. 

Effektvurdering

Se sagsfremstillingen.

Indstilling

Administrationen indstiller på baggrund af høringssvarene, at sagen oversendes til behandling i Økonomiudvalget og Byrådet med en indstilling om, at der deltager 2 forældrerepræsentanter fra hver forældrebestyrelse i Dialogforum for dagtilbud og 2 forældrerepræsentanter fra hver skolebestyrelse i Folkeskolernes Samråd.



Børne- og Familieudvalget 20-11-2024
Børne- og Familieudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Fraværende: Niels Kristian Larsen.

BilagBeslutning

Økonomiudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

10: Ansøgning om forskudt valg på Skjern Folkeskole og uddelegering af kompetence

Sagsnr: 24-023239

Sagsfremstilling

Valgperioden for forældrerepræsentanter til skolebestyrelserne er som udgangspunkt 4 år, gældende fra den 1. august i det år, der følger efter nyvalg til Byrådet. For de forældrerepræsentanter, der måtte ønske det, er der mulighed for en to årig valgperiode.

Byrådet kan - uanset muligheden for en to årig valgperiode - godkende, at der afholdes forskudte valg 2 år efter det ordinære valg. Flere folkeskoler i kommunen har tidligere fået godkendt forskudte valg.

Skjern Folkeskole har ansøgt om afholdelse af forskudte valg til skolebestyrelsen, således at der ved ordinære valg (næste gang 2026) er 4 forældrevalgte på valg, og der ved forskudte valg (næste gang 2028) er 3 forældrevalgte på valg.

Lovgrundlag og juridisk vurdering

Folkeskolelovens § 42 stk. 12.

Økonomi

Ingen bemærkninger. 

Effektvurdering

Ingen bemærkninger. 

Indstilling

Administrationen indstiller, at

  1. Børne- og Familieudvalget oversender ansøgningen fra Skjern Folkeskole til Byrådets godkendelse. 
  2. kompetencen til at beslutte forskudte valg uddelegeres til administrationen. 

Beslutningen vil blive skrevet ind i styrelsesvedtægten for Ringkøbing-Skjern Kommunes folkeskoler og udsendt til høring ved kommende revision.



Børne- og Familieudvalget 20-11-2024
Børne- og Familieudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Fraværende: Niels Kristian Larsen.

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Økonomiudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

11LUKKET PUNKT: Salg

Sagsnr: 23-018226

Beslutning

Økonomiudvalget anbefaler administrationens indstilling godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

12LUKKET PUNKT: Ejendomssag

Sagsnr: 24-021762

Beslutning

Administrationens indstilling vedr. pkt. 1 godkendt.

Et flertal i Økonomiudvalget anbefaler, 

at erhverve arealet som beskrevet i dot 1,

at erhverve arealet for beløbet angivet i dot 2 samt afsætte rådighedsbeløb og give anlægsbevilling jf. dot 2. Den foreslåede finansiering i dot 2 anbefales godkendt,

at udgifterne i dot 3 og 4 godkendes med den angivne finansiering.

Lennart Qvist stemte imod.

Kopier link til punktet  -   Print

13LUKKET PUNKT: Mandat til beslutning vedrørende arealudviklingsselskab

Sagsnr: 24-021762

Beslutning

Økonomiudvalget godkendte indstillingens pkt. 1.

Økonomiudvalget anbefaler indstillingens dot 1 og 2 godkendt.

Kopier link til punktet  -   Print

14: Gensidig orientering

Sagsnr:

Bilag

Ingen bilag.

Beslutning

Intet.

Kopier link til punktet  -   Print

15: Underskriftsside

Sagsnr:

Bilag

Ingen bilag.

Kontaktoplysninger
Politisk Administrativt Sekretariat
Politisk Administrativt Sekretariat
Ved Fjorden 6
6950 Ringkøbing