Sommeråbent på skift i Borgerservice

Borgerservicecentrene i Skjern og Ringkøbing skiftes til at holde åbent i ugerne 29-32. Tidsbestilling er stadig nødvendigt.
- Sommerferieugerne er normalt ret stille, og samtidig er der begrænset bemanding, fordi personalet skal have ferie. Derfor vælger vi at holde et enkelt Borgerservicecenter åbent på skift, så der altid er en åben dør i enten Skjern eller Ringkøbing siger afdelingsleder for Borgerservice og Ydelse Torben Andersen.
Han pointerer, at det fortsat er nødvendigt at bestille tid på Borgerservices telefonnummer 99 74 12 22 på forhånd af hensyn til at begrænse coronavirussets mulighed for at sprede sig.
På grund af ferieafviklingen kan der forekomme lidt længere sagsbehandlingstider.
Her er der åbent:
- Ringkøbing Borgerservice ugerne 31 og 32
- Skjern Borgerservice ugerne 29 og 30
Telefon- og åbningstider i Borgerservice:
Mandag 10.00 – 17.00
Tirsdag – fredag 10.00 – 13.30
- 27. juni 2025
Så er der igen vand i bassinerne i svømmehallen i Ringkøbing - 17. juni 2025
Nyt tilbud: Børnefamilier får én indgang til kommunen - 2. juni 2025
Ringkøbing-Skjern får 12 mio. kroner som tak for at gå forrest i grøn omstilling - 3. juni 2025
Ny ungeindsats giver flere muligheder for at hjælpe flere unge ind i uddannelse og job - 10. juni 2025
Ringkøbing-Skjern opretter nyt internt vikarkorps - 20. juni 2025
Plejehjem tester nyt overvågningssystem på stuerne