Projektudviklere vil opføre datacenter ved Stovstrup

Området omkring Stovstrup kan blive hjemsted for stor erhvervsvirksomhed. På byrådsmødet tirsdag fik politikerne en orientering om den ansøgning, som COWI netop har sendt til kommunen på vegne af projektudviklerne, DCS Development ApS.
En gruppe erfarne projektudviklere har fået øje på mulighederne i Ringkøbing-Skjern Kommune og har nu gennem rådgivningsvirksomheden COWI afleveret en ansøgning om opstart af lokalplanlægning for et datacenter ved Stovstrup.
Byrådet fik en orientering om ansøgningen på tirsdagens byrådsmøde, hvor de også fik oplysningen om, at DCS Development ApS allerede har forhåndstilsagn fra lodsejerne i området og planer om at orientere de nærmeste naboer i området.
Ifølge ansøgningen er det en ’større udenlandsk datacenter-operatør’, der står bag ønsket om at placere et datacenter med datahaller, administrationsbygning, højspændingsanlæg (koblingsstation) og nødstrømsanlæg ved Stovstrup.
Området er allerede udlagt som erhvervsområde til placering af energitunge virksomheder i Ringkøbing-Skjern Kommunes Kommuneplan 2025-2037, fordi Energinets transformerstation og 400 kV elnet udgør et samfundsvigtigt energikryds. Et datacenter skal bruge store mængder strøm for at opbevare enorme mængder data.
- Vi behandler alle erhvervsansøgninger positivt og seriøst, men det er klart, at når vi taler om en ansøgning om etablering af en erhvervsvirksomhed med et tilsyneladende stort potentiale – både hvad angår arbejdspladser, udvikling og følgeindustri – så går vi ind i dialogen med nysgerrighed, siger borgmester Lone Andersen.
Borgmesteren understreger, at et datacenter netop kan indfri byrådets vision om, at mere af den vedvarende energi, der produceres i og distribueres fra Ringkøbing-Skjern Kommune, også skal forbruges i kommunen.
Hun tilføjer:
- Det er den vedvarende energi, der allerede produceres af solceller og vindmøller i Ringkøbing-Skjern Kommune, der skal indgå i et eventuelt datacenter. Vi har vindmøller, der sættes i stå, når det blæser. Den strøm giver det god mening at udnytte i en virksomhed, der skaber lokal udvikling, arbejdspladser og bosætning.
Et datacenter vil ikke spænde ben for, at andre energiforbrugende virksomheder kan etablere sig i kommunen. Af ansøgningen fremgår det da også, at der er en forventning om, at andre erhvervstyper kan indgå i en ’ressourcemæssig sammenhæng’ med datacenteret og f.eks. udnytte overskudsvarmen.
En ansøgning om opstart af lokalplanlægningen er det allerførste indledende skridt, når man vil etablere en hvilken som helst virksomhed i kommunen. Af ansøgningen fremgår det, at arealet, der ansøges om at etablere datacenter på udgør ca. 152 ha, som i dag primært er landbrugsareal.
Ansøgningen ligger på kommunens hjemmeside på linket her
Fakta:
Et datacenter er en fysisk bygning, der huser store mængder computerservere, lagerenheder og netværksudstyr. Det fungerer som et knudepunkt for opbevaring, behandling og distribution af data, hvilket er nødvendigt for internettet, cloud-tjenester, apps og virksomheders it-infrastruktur.
- 30. marts 2026
Glæd dig til liv, læring og bevægelse i uge 17 - 5. marts 2026
Otte nye ergoterapeuter skal imødekomme ældreloven i Ringkøbing-Skjern Kommune – og skabe stjernestunder på plejehjem - 24. marts 2026
Foreløbige stemmetal fra Ringkøbing-kredsen - 16. marts 2026
Så går oprensningen af Ringkøbing Havn i gang – og varer længere end planlagt - 18. marts 2026
Ringkøbing-Skjern Kulturcenter beder byrådet om økonomisk hjælp - 19. marts 2026
Sluk lyset – og send naturen en venlig tanke