24. februar 2026

Erfaren biolog skal lede kommunens afdeling for Natur, Land og Vand

Kim Nees Iversen, afdelingsleder Natur, Land og Vand

Efter 33 år i amt og kommune går afdelingsleder Ivan Thesbjerg på pension den 1. marts. Ny afdelingsleder for Natur, Land og Vand bliver 50-årige Kim Nees Iversen, der allerede kender Ringkøbing-Skjern Kommune særdeles godt.

Kystsikring, voldsomme regnmængder, stigende havvand og et højt grundvandsspejl. Den Lokale Trepart for Ringkøbing Fjord. Udtagning af lavbundsarealer og skovrejsning. Spildevandstilsyn, genopretning af økologisk balance i vandløb og genslyngning af åer og bække.

Det er bare et lille udpluk af de opgaver, der ligger på Kim Nees Iversens skrivebord, når han den 1. marts overtager jobbet som afdelingsleder i Ringkøbing-Skjern Kommunes Natur-, Land- og Vand-afdeling.

Der er med andre ord nok at give sig i kast med, og spørger man Kim Nees Iversen glæder han sig til at komme i gang:

- Det jeg glæder mig mest til er at komme ind i maskinrummet og give mit ledelsesmæssige og faglige bidrag til beslutningsprocesserne omkring de mange spændende og store opgaver og udfordringer på natur-, miljø- og klimaområdet og i dialogen med landbrugserhvervet, som kommunen er i gang med og står overfor i fremtiden. Derudover glæder jeg mig selvfølgelig til at arbejde sammen med mine nye, dygtige kolleger, politikere og interessenter i kommunen, siger han.

Kim Nees Iversen kommer fra et job som fagkoordinator og projektleder i Herning Kommunes afdeling for Natur og Vand. Han bor i Skjern med sin familie – og bruger en god del af fritiden i naturen, bl.a. med fiskeri og friluftsliv.

Og så har han gummistøvlerne – eller måske snarere waders - med bag i bilen, når han kører ud. Kim Nees Iversen er nemlig uddannet vandløbs- og fiskebiolog fra Aarhus Universitet, med speciale i fisk i Hestholm Sø og Skjern Å udført ved DTU Aqua i Silkeborg. Desuden har han arbejdet for Danmarks Center for Vildlaks i 15 år fra 2005 til 2020.

Mens Kim Nees Iversen således kommer med en solid praktisk erfaring og en høj faglig viden, er CV’et ikke fyldt op med formel ledelseserfaring.

- Jeg har ikke tidligere haft personaleledelse som en del af min arbejdsbeskrivelse, men har ledet medarbejdere i projekter og har haft en koordinerende rolle omkring det faglige i mit arbejdsteam i Herning Kommune, siger han og tilføjer:

- Jeg glæder mig til at lære nyt og udvikle mig som personaleleder, og med det kendskab jeg har til medarbejderne i afdelingen Natur, Land og Vand ved jeg, at de er dygtige folk. Derfor ser jeg det ikke som en stor udfordring for mine nye kolleger eller mig selv, at jeg ikke har en formel lederuddannelse.

Kommer du ikke til at savne at stå med gummistøvlerne i et vandløb, når du nu indtager et job med flere opgaver ved skrivebordet?

- Jeg har lavet flere fiske- og vandløbsundersøgelser, end de fleste har spist ærter! Det er nok en grov overdrivelse, men jeg kan mærke, at min motivation nu går mere i retning af bruge min viden og erfaring i planlægnings- og beslutningsarbejdet og bidrage til at hjælpe Ringkøbing-Skjern Kommune videre med arbejdet i og for ”Naturens rige”.

Store støvler at fylde ud

Ved skrivebordet på Smed Sørensens Vej i Ringkøbing er det et par store støvler, der skal fyldes ud, når Kim Nees Iversen afløser Ivan Thesbjerg i stillingen som afdelingsleder for Natur, Land og Vand.

Ivan Thesbjerg, der er uddannet biolog, går på pension efter fem år i Ringkøbing Amt, ni år i den daværende Ringkøbing Kommune og senest 19 år i Ringkøbing-Skjern Kommune.

Pensionisttilværelsen bliver dog ikke helt på den lade side, for Ivan Thesbjerg fortsætter sit arbejde som holdleder for RIF’s førstehold – en frivillig indsats, der inkluderer en del kampdage i weekender plus to-tre hverdagseftermiddage/-aftener om ugen.

- Vi kommer til at savne Ivans enorme erfaring, kæmpe netværk og rolige væsen i en travl hverdag i forvaltningen, siger fagchef i Land, By og Kultur, Niels Peter Lauridsen og tilføjer:

- Samtidig glæder vi os til at byde Kim velkommen i Ringkøbing-Skjern Kommune. Udover at være fagligt dygtig er Kim en udadvendt og lyttende type, og jeg har høje forventninger til, at han hurtigt vil falde godt til i afdelingen såvel som i samarbejdet med borgere, virksomheder, lodsejere og andre partnere.